Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia december 2015
Yrkeshögskolan Novia har den stora glädjen att utexaminera under 18-31 december 2015. Vi önskar er all lycka och framgång i arbetslivet!
Postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).
Utbildningsområde: Teknik och kommunikation
Examen: Ingenjör (YH)
Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa
Björklund Peter, Jakobstad
Grind Christian, Vörå
Häggblom Richard, Esbo
Karlsson Björn, Kimitoön
Sundqvist Mats-Helge, Larsmo
Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa
Lytz Hampus, Närpes
Nilsson Christian, Nykarleby
Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa
Aho Jens-Peter, Korsholm
Börg Mathias, Vasa
Liljeström Simon, Vasa
Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg
Kaivola Karolina, Kyrkslätt
Kylander Rasmus, Kyrkslätt
Savolainen Jonathan, Kristinestad
Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa
Björkman Petter, Vasa
Malakouti Alexander, Korsholm
Nilsström Martin, Jakobstad
Nylund Niklas, Pargas
Westman Jean, Karleby
Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa
Karlå Rickard, Närpes
Utbildningsprogrammet för miljöteknik, Vasa
Autio Jonatan, Kronoby
Saari Isabella, Jakobstad
Utbildningsprogrammet för Environmental Engineering, Vasa
Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)
Doan Hang, Vietnam
Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg*
Examen: Byggmästare (YH)
Biström Filip, Raseborg
Ehrstedt Kim, Hangö
Ekström Mikael, Kyrkslätt
Johansson Artur, Pargas
Karlsson Daniel, Pargas
Sannholm Johan, Raseborg
Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)
Berg Justus, Borgå
Flinck Joakim, Raseborg
Halkola Tuomas, Joensuu
Henricson Albert, Raseborg
Hyppönen Ahti, Helsingfors
Hörkkö Kaisa, Åbo
Kareoja Eero, Helsingfors
Kettunen Ismo, Tavastehus
Lehto Anssi, Åbo
Lindblom Ellinor, Kimitoön
Lindman Mathias, Brändö
Lindroos Bo, S:t Karins
Mankinen Katariina, Björneborg
Matikainen Rami, Åbo
Niemelä Erkki, Björneborg
Niittymäki Petteri, Åbo
Stolpe Robert, Åbo
Troberg Jessica, Pargas
Törnroos Jonas, Åbo
Westergård Magnus, Korsholm
Westerholm Per, Åbo
Wiberg Anders, Åbo
Virtanen Jari, Åbo
Examen: Ingenjör (YH)
Simola Tommi, Vanda
Utbildningsprogrammet för Maritime Management, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)
Kallio Esa, Åbo
Nordling Eva, Åbo
Saari Eveliina, Nystad
Utbildningsområde: Kultur
Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad
Examen: Bildkonstnär (YH)
Magnusson Oskar, Vasa
Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo
Examen: Formgivare (YH)
Ericsson Katarina, Janakkala
Helenius Heidi, Vanda
Jansson Daiana, Jomala
Kalliokoski Juuli, Åbo
Lindqvist Denise, Raseborg
Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH)
Nordström Emil, Pargas
Sandin Oskar, Jakobstad
Examen: Musiker (YH)
Lillkung Erik, Nykarleby
Pyrhönen Merja, Karleby
Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa
Examen: Dramainstruktör (YH)
Rantala Tiia, Vanda
Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet
Utbildningsprogrammet för vård, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH)
Anderson Jessica, Nykarleby
Backlund Pernilla, Korsholm
Bergström Sanna, Vasa
Björklund Alexandra, Pedersöre
Björkskog Evelina, Larsmo
Björkström Julia, Larsmo
Drifell Elin, Nykarleby
Eklund Nina, Larsmo
Enlund Isabella, Jakobstad
Flykt Laura, Korsholm
Forss Sonja, Vörå
Granlund Jeanette, Malax
Granqvist Sara, Korsnäs
Hagman Melinda, Jakobstad
Hagman Sara, Jakobstad
Hanhikoski Emma, Evijärvi
Håkans Anna, Korsholm
Johansen Stina, Malax
Kaas Linn, Närpes
Lassus Sofia, Nykarleby
Lillskrubb Kira, Kronoby
Löfgren Jonathan, Jakobstad
Maars Sandra, Malax
Malm Malin, Närpes
Nordlund Alexandra, Vörå
Nyfelt Hanna, Jakobstad
Nyfelt Sarah, Larsmo
Nyman Anna-Karin, Korsholm
Roos Emma, Malax
Snellman Marika, Jakobstad
Snellman Tony, Jakobstad
Tylli Lise, Norge
Wentin Alexandra, Karleby
Westerlund Anne-Marie, Korsnäs
Westerlund Richard, Korsholm
Ågren Rebecca, Karleby
Examen: Barnmorska (YH)
Björkström Janina, Pedersöre
Granvik Tina, Evijärvi
Gustafsson Tina, Vörå
Hahka Heidi, Vörå
Junell Regina, Pedersöre
Nordman Anna, Vasa
Näsman Sara, Korsholm
Paajanen Larissa, Vasa
Wahlberg Susanna, Vasa
Öhman Linda, Vörå
Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Sjukskötare (YH)
Andersson Sara, Kimitoön
Balogh Mia, Åbo
Cederberg Adam, Jakobstad
Ehrnström Linda, Pargas
Engström Jessica, Pargas
Farah Ramlo, Åbo
Fellman Katinka, Jakobstad
Fridlund Beatrice, Nykarleby
Gröndahl Krista, S:t Karins
Grönholm Minna, Kimitoön
Haavisto Maria, Sjundeå
Henriksson Ida, Jomala
Hämäläinen Sanisa, Borgå
Johansson Sofia, Raseborg
Lindholm Ida, Raseborg
Maunula Laura, Åbo
Meriruoho Robert, Åbo
Saari Nathalie, Raseborg
Storfors Marie-Helene, Pargas
Sundberg Erika, Mariehamn
Tegengren Jens, Grankulla
Under Susanne, Borgå
Examen: Hälsovårdare (YH)
Gustafsson Monica, Borgå
Degree Programme in Nursing, Vasa
Examen: Bachelor of Health Care / Sjukskötare (YH)
Brown Evelyn, Vasa
Kallinki Julia, Seinäjoki
Kayatta Ruth, Vanda
Khadka Sujata, Jakobstad
Kolmakova Daria, Ryssland
Ngotho Magdalene, Vasa
Njagi Irene, Vasa
Odari Alice, Kenya
Onyemaucheya Kelechi, Vasa
Osei Akoto Eunice, Ghana
Plokhotnikov Janette, Filippinerna
Saulon Kenneth, Filippinerna
Zawril Sara, Vasa
Utbildningsprogrammet för radiografi och strålbehandling,Vasa
Examen: Röntgenskötare (YH)
Ek Rebecca, Korsholm
Fogde Robin, Malax
Forsström Anna-Lotta, Närpes
Hjulfors Sofia, Karleby
Holtti Emma, Vasa
Håkans Hanna, Närpes
Hällund Michael, Larsmo
Johansson Thomas, Mariehamn
Lillfors Carola, Karleby
Norrén Frida, Korsholm
Utbildningsprogrammet för bioanalytik, Vasa
Examen: Bioanalytiker (YH)
Hjulfors Fredrica, Vasa
Ingves Sofie; Kristinestad
Julin Jonna, Nykarleby
Lindewall Maria, Vasa
Mäkelä Tanya, Vasa
Peltola Emmi, Jakobstad
Rösgren Erika, Närpes
Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa
Examen: Socionom (YH)
Andersson Ellen, Jakobstad
Byggmästar Emilia, Larsmo
Djupsjöbacka Lisa, Vörå
Ekholm Pia, Malax
Englund Johanna, Larsmo
Guss Antonia, Vasa
Hahto Heidi, Pedersöre
Holmborg-Snellman Sofia, Larsmo
Ingo Heidi, Korsholm
Jokinen Emma, Ylöjärvi
Kanckos Nadja, Pedersöre
Klemets Sofia, Vasa
Kunnari Camilla, Uleåborg
Lampa Ida, Pedersöre
Luhtala Ulrika, Korsholm
Norrholm Natalie, Kristinestad
Pelli Maija, Vasa
Sjöholm Ida, Nykarleby
Sjöman Linnea, Malax
Smeds Felicia, Vasa
Smeds Pamela, Jakobstad
Storbacka Sabina, Jakobstad
Strömberg Julia, Jakobstad
Sund Janika, Kimitoön
Svenfelt Ahlö Victoria, Larsmo
Tulimaa Juhani, Vasa
Westerlund Anna, Nykarleby
Wikström Cecilia, Närpes
Österberg Josefin, Vörå
Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo
Examen: Socionom (YH)
Alexandersson Malin, Pargas
Antfolk Anna, Närpes
Asplund Mari, Pargas
Bergström Erika, Ingå
Bäckman Linda, Sibbo
Ekman Theres, Kimitoön
Enqvist Janina, Pargas
Frants Mirjam, Korsholm
Gottberg Nea, Lojo
Grönholm Sanna, Raseborg
Grönholm Therese, Vasa
Harms Anthea, Åbo
Hildén Sandra-Maria, Pargas
Holmqvist Malin, Raseborg
Jäkälä Josefina, Raseborg
Kallström Elinor, Hangö
Karlsson Sofia, Mariehamn
Karomäki Malin, Somero
Katainen Cecilia, Pargas
Kjellberg Irina, Jakobstad
Komsi Pia, Åbo
Lehtiö Hanna, Åbo
Lindgren Anna, Raseborg
Lindström Sophia, Pargas
Masar Fanny, Karleby
Norrvik Birgitta, Kristinestad
Pada Sandra, Vörå
Palander Jessica, Ingå
Ratus Jannice, Kuopio
Ribacka Sofia, Åbo
Riikonen Bettina, Raseborg
Rönnqvist Veronica, Åbo
Segerqvist Johanna, Pargas
Sjöblom Jenny, Kimitoön
Sjöblom Josefine, Raseborg
Sretenovic Mikaela, Pargas
Wikström Linda, Raseborg
Zetterman Desireé, Sund
Åhman Alexandra, Raseborg
Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (högre YH), Åbo
Examen: Sjukskötare (högre YH)
Björklöf Julia, Raseborg
Examen: Socionom (högre YH)
Lipponen Sisko, Åbo
Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet
Utbildningsprogrammet för skogsbruk, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)
Lesch Jesper, Grankulla
Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)
Puranen Johanna, Mäntyharju
Examen: Miljöplanerare (YH)
Backman Malin, Jakobstad
Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)
Svartgrund Annica, Korsnäs
Examen: Agrolog (YH)
Ljungberg Linda, Esbo
Ståhls Patrick, Lovisa
Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området
Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg
Examen: Tradenom (YH)
Duncker Benjamin, Raseborg
Englund Tommy, Kristinestad
Hellman Simon, Borgå
Javén Wilhelm, Raseborg
Katter Annika, Raseborg
Rantanen Cedric, Esbo
Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området
Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo
Examen: Tradenom (YH)
Ahlfors Tony, Åbo
Dunderfelt Johan, Raseborg
Elvström Robin, Pargas
Färm Johannes, Pargas
Järvinen Taija, Helsingfors
Lindell Robert, Kristinestad
Mullo David, Åbo
Myntti Sara, Karleby
Möller Jonas, Sibbo
Walk Nathalie, Kimitoön
Westerholm Diana, Nykarleby
Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området
Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH)
Berg Rohdi, Vanda
Johansson Catarina, Pargas
Nyback Julia, Korsholm
Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen
Utbildningsprogrammet för turism, Åbo
Examen: Restonom (YH)
Lagus Mary, Borgå
Myntti Emilia, Jakobstad
Selin Daniela, Raseborg
Selin Janina, Pargas