Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 13-14.6.2019
Yrkeshögskolan Novia har glädjen att den 13 och 14 juni 2019 dimittera 115 studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!
Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014).
Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.
Campus Raseborg
Agrolog (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö
Nylund Olav Mats Gustav, Nykarleby
Sundbäck Johan Vilhelm Mikael, Borgå
Westerlund Terese Birgitta, Raseborg
Wiksten Anders Vilhelm, Borgå
Byggmästare (YH)
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Palomäki Jesse Alexander, Grankulla
Hortonom (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö
Andersson Vivi Matilda, Vanda
Lipponen Eeva-Kaisa Maria, Raseborg
Ståhlström Eeva-Kaarina, Ingå
Ingenjör (YH)
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Alopaeus Maximillian, Hangö
Boström Carl Martin Gustaf, Raseborg
Carlsson Casper, Borgå
Dahlberg Kenneth Kjell Daniel, Raseborg
Donner Sami Mikael, Nagu
Frejborg Staffan Michael, Borgå
Grandell Pia Fedelin, Lembois
Mannström Janina Marianne, Raseborg
Ståhlberg Johan Kristian, Hangö
Söderholm Jens Mikael Oskar, Sibbo
Weckström Elisabeth Susanne, Lovisa
Åberg Robin Johan Gustav, Esbo
Miljöplanerare (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö
Sandberg Jenny Maria, Raseborg
Miljöplanerare (YH), Bachelor of Natural Resources
Sustainable Coastal Management
Jessen-Hannula Jörn Peter, Åbo
Norontaus Maija Karoliina, Pieksämäki
Räisanen Jack Henry, Raseborg
Saka-Rasaq Owolabi Olugbemi, Helsingfors
Skogsbruksingenjör (YH)
utbildning inom naturbruk och miljö
Häggman David Karl-Gustav, Pedersöre
Seppi Markus Alarik, Malax
Wallin Frans Oskar, Närpes
Åstrand Victor Daniel, Kristinestad
Tradenom (YH)
Utbildning i informationsbehandling
Berglund Jon Benjamin, Malax
Hagman Paula Signe Elisabeth, Nykarleby
Hindersson Linus Mikael Mauritz, Ingå
Salin Fred Petter, Raseborg
Campus Åbo
Hälsovårdare (YH)
Utbildning till hälsovårdare
Bärling Sofia Emilia Vilhelmina, Kimitoön
Fabritius Janina Emilia, Åbo
Helenius Felicia Ellen Alice, Raseborg
Hindersson Christine Marita, Raseborg
Holmström Emmy Carolina Elisabeth, Åbo
Johansson Cecilia Marie-Louise, Pargas
Johansson Josefine Amanda Maria, Borgå
Karlsson Annika Maria, Pargas
Kaskinen Denise Leona Adele, Raseborg
Lehtinen Pilvi Maria, Åbo
Lehto Maria Alexandra Johanna, Sjundeå
Lindroos Ellen Alethea Eleonora, Helsingfors
Mård Fanny Anna-Greta, Jakobstad
Rydell Anette Alicia, Mariehamn
Sevon Sara Elise, Raseborg
Sundelin Ann-Catrin Elisabet, Åbo
Söderström Amanda Karolina, Åbo
Restonom (YH)
Utbildning inom turism
Berglund Edvin Oliver, Ingå
Holmberg Patricia Matilda Willhelmina, Mariehamn
Järfvas John Eric, Åbo
Kamppinen Alexandra Maria, Esbo
Klemetti Sofia Emilia, Kyrkslätt
Sundqvist Jakob Oskar Laurentin, Jakobstad
Tamminen Lotta Petronella Elise, Åbo
Samhällspedagog (YH)
Utbildning till samhällspedagog
Gröndahl Axel, Åbo
Norrgrann Saara Eva Lena, Vasa
Nylund Tove Maria, Åbo
Sjukskötare (högre YH)
Utbildning inom social- och hälsovård
Råstu-Werner Pia Maria, Raseborg
Sjukskötare (YH)
Utbildning till sjukskötare
Malmén Martina Anita Erika, Åbo
Sandberg-Holmström Malin Elisabeth, Lemland
Söderman Daniela Anneli, Åbo
Sjökapten (YH)
Sjöfart
Bengts Pontus, Mariehamn
Sjökapten (YH)
Utbildning i sjöfart
Helin Aleksi Juho Tapio, Åbo
Johansson Markus Petter, Pargas
Sjökapten (YH), Bachelor of Maritime Management
Degree Programme in Maritime Management
Armanto Jasper Janne Tapani, Åbo
Socionom (högre YH)
Utbildning inom social- och hälsovård
Karlsson Johanna Jarna, Pargas
Laine Martina Monica, Pargas
Storbacka-Järvinen Lena Mari, Åbo
Socionom (YH)
Utbildning till socionom
Alén Jeanette Anneli, Hammarland
Alm Marika Irene, Saltvik
Backman Maria Teres, Eckerö
Björklund-Finnerman Angelica Sofia, Lumparland
Björkqvist-Forss Siv Elisabet, Kimitoön
Eriksson Eivor Camilla Matilda, Finström
Guseff Annika Brita, Sagu
Hagman-Reuter Eva, Raseborg
Husell Jenny Susanne, Eckerö
Jensén Felicia Emilia Mathilda, Raseborg
Kakko Jessica Therese, Åbo
Kyrklund Carola Hildegard, Pargas
Laurell Disa Olivia, Åbo
Lindberg Fanny Sandra Leontine, Hangö
Löfs-Snellman Sara Ann-Marie Alice, Jakobstad
Malmberg Jenny Teresa Annikki, Åbo
Mattsson Linda Maria, Helsingfors
Mård Marina Susanne, Grankulla
Sell Cassandra Joy Rainontytär, Pargas
Sjöblom Camilla Josefine, Grankulla
Stella Kristel Magdalena, Raseborg
Tessler-Tronestam Lilian Beata Maria, Lemland
Wahrman Karin Cecilia, Borgå
Welke Caroline Ann-Christin, Ingå
Öberg Carolina Linnéa, Ingå
Tradenom (YH)
Utbildning i företagsekonomi
Lindell Amanda Sofia, Borgå
Sjölander Ida Anine, Pargas
Wik Toni Jan-Gustav, Borgå
Vid frågor vänligen kontakta: