Tähti Oksanen, Musiker (YH)
“Opetus oli loistavaa, hyvin suunniteltua ja mietittyä alusta alkaen, ja se mahdollisti oman aktiivisuuden opiskelujen suunnittelussa.”
Mikä sai sinut hakemaan juuri Noviaan?
Hain Novialle barokkimusiikin koulutusohjelman takia. Koska koulutus oli räätälöity niin, että se mahdollistaa yhtäaikaisen työskentelyn, pystyin tekemään töitä ja erikoistumaan barokkimusiikkiin samanaikaisesti.
Miten koit opinnot yleisesti ottaen? Mikä oli parasta opiskeluajassa?
Opetus oli loistavaa, hyvin suunniteltua ja mietittyä alusta alkaen, ja se mahdollisti oman aktiivisuuden opiskelujen suunnittelussa. Barokkimusiikissa opiskelimme suurimmaksi osaksi ryhmässä ja yhdessä soittaen, mikä oli tehokas oppimismuoto.
Miltä tuntui opiskella ruotsiksi, kun äidinkielesi on suomi? Oliko se alussa haastavaa?
Barokkimusiikin koulutus on monikielinen, sillä opiskelijoiden äidinkielinä oli ruotsin ja suomen lisäksi muitakin kieliä. Kieltä vaihdettiin tilanteen mukaan, eikä se tuntunut haastavalta.
Muistatko jonkin erityisen hetken, projektin tai kurssin, joka on jäänyt mieleen?
Ensimmäisenä lukuvuotena teimme oopperan, joka jäi vahvasti mieleen, sillä sen aikana itsevarmuuteni soittajana kasvoi merkittävästi ja pitkä yhteinen projekti sitoi ryhmämme vahvasti yhteen.
Mitä teet tällä hetkellä, ja miten koulutus on auttanut sinua pääsemään siihen?
Tällä hetkellä soitan freelancerina barokkimusiikkia sekä opiskelen vanhan musiikin maisteriohjelmassa Sibelius-Akatemiassa. Olen myös opettanut eri musiikkiopistoissa opintojeni päätyttyä. Sattumoisin olen saanut töitä juurikin kaksikielisistä musiikkiopistoista, ja on ollut mahtavaa päästä käyttämään ruotsin kieltä opetuksessa. Koulutukseni on auttanut minua saavuttamaan unelmaani soittaa barokkimusiikkia erilaisissa kokoonpanoissa. Ruotsin kieli tuli bonuksena, sillä sain jo opiskeluaikanani sijaisuuden Pietarsaaren Wava-opistosta, mihin vaikutti se, että opiskelin jo valmiiksi kaupungissa kaksikielisessä opinto-ohjelmassa.
Miten olet hyötynyt koulutuksestasi työelämässä?
Olen saanut soittokollegoja, joiden kanssa tehdä yhdessä musiikkia sekä tilaisuuden opiskella rakastamaani alaa vielä pidemmälle. Lisäksi olen uskaltanut ottaa vastaan kaksikielisiä työpaikkoja.
Onko sinulla vinkkejä muille suomenkielisille, jotka harkitsevat hakevansa ruotsinkieliseen ammattikorkeakouluun?
Hakulomakkeiden ruotsinkielisyydestä ei kannata pelästyä, jos ne näyttävät hankalilta. Käytännön kielitaito kehittyy nopeasti.
Haluaisitko lähettää terveiset tuleville Novian opiskelijoille?
Nauttikaa upeasta opiskeluympäristöstä ja toteuttakaa omia ideoitanne rohkeasti jo opiskeluaikana.
Oletko Novian alumni? Lämpimästi tervetuloa mukaan alumnitoimintaamme. Lue lisää ja rekisteröidy täällä.