31.12.2013

Yrkeshögskolan Novia dimitterar

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation 

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi, Vasa
Björklund Catrin, Vörå
Mattans Maria, Malax

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa
Kuusisaari Robin, Jakobstad
Storm Harry, Korsholm
Pått Joakim, Korsholm

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa
Cederberg Andreas, Jakobstad
Ingo Tomas, Vasa

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg
Ekberg Fransina, Kervo
Oksanen Marko, Sibbo

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa
Back Robert, Korsholm
Gullström Ivar, Närpes
Pått Ronald, Korsholm

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg

Examen: Byggmästare (YH)

Eklund Emilia, Sibbo
Engström André, Hangö
Fröberg Benjamin, Raseborg
Högström Mikael, Borgå
Johansson David, Mariehamn
Köhler Patrick, Ingå
Sundvik Christoffer, Lovisa

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo

Examen: Sjökapten (YH)

Djupsjöbacka Johanna, Kronoby
Koski Ida, Åbo
Salo Viivi, Åbo
Eriksson Jonathan, Geta
Heinonen Ilkka, Helsingfors
Lae Timo, Vasa

Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa

Examen: Ingenjör (högre YH)

Bergman Thomas, Raseborg
Henriksson Roland, Vasa

Utbildningsområde: Kultur 

Utbildningsprogrammet i formgivning, Jakobstad Examen: Formgivare (YH)
Sundström Malin, Korsholm

Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo Examen: Formgivare (YH)
Andersson Sofia, Nykarleby
Kajander Johanna, Åbo
Laihinen Aija, Åbo
Norrgrann Saara, Närpes
Nyholm Linn, Korsholm
Qvarnström Ellen-Malvina, Brändö
Qvist Victoria, Vörå
Wall Maria, Åbo
Åkerman Sophie, Esbo

Utbildningsprogrammet i mediakultur, Jakobstad Examen: Medianom
Björklund Richard, Pedersöre
Tallgård Jonas, Kronoby

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad Examen: Musikpedagog (YH)
Lindroos Götilda, Helsingfors
Sundqvist Alexandra, Pedersöre
Söderbacka Martin, Kronoby
Virkkala Siiri, Kaustby

Examen: Musiker (YH)
Berg Ulrica, Korsholm
Kontunen-Snellman Maija, Åbo
Mali Terhi, Vanda

Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa Examen: Dramainstruktör (YH)
Strömsund Simon, Kimitoön

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet 

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa  Examen: Sjukskötare (YH)

Bonde Anna-Karin, Närpes
Britwin Stina-Lena, Nykarleby
Brännbacka Matilda, Larsmo
Brännbacka Ulrika, Jakobstad
Byggmästar Erika, Larsmo
Bäck Emilia, Kronoby
Djupsjöbacka Erika, Kronoby
Groop Jenifer, Närpes
Grönqvist Johanna, Mariehamn
Haavisto Juha, Malax
Hannus Emmi, Nykarleby
Hedström Susanna, Vasa
Hjortman Sofia, Korsholm
Högholm Marlene, Pedersöre
Lindman Cecilia, Mariehamn
Nenonen Daniel, Pargas
Rautio-Lunabba Lotta, Korsholm
Selin Emilia, Jakobstad
Skogman Sandra, Närpes
Snellman Janina, Pedersöre
Storås Anthonia, Närpes
Wallén Sara, Mariehamn
Westlin Erika, Nykarleby
Wiklund Malin, Nykarleby
Wikman Maria, Nykarleby
Virta Jennifer, Kaskö
Wörgren Ida, Vörå

Examen: Hälsovårdare (YH)
Nyberg Sofia, Jakobstad

Examen: Barnmorska (YH)
Björk Sophie, Nykarleby
Holmlund Nanna, Vörå
Jaatinen Laura, Korsholm
Kurikkala Sara, Karleby
Nyfelt Mubongo Tina, Larsmo
Ranta-Nilkku Emilia, Vasa
Södergran Linda, Korsnäs
Söderqvist Anette, Korsholm
Westman Sara, Vasa
Wikström Sonja, Karleby

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo  Examen: Sjukskötare (YH)
Aspfors Linda, Åbo
Silvennoinen Amanda, S:t Karins
Suominen Emilia, Pargas

Examen: Hälsovårdare (YH)
Nuutinen Nina, Hangö

Degree Programme in Nursing, Vasa  Examen: Sjukskötare (YH), Bachelor of Health Care
Gilala Sonja, Karleby
Helsing Dorothy, Vasa
Ocansey Pearl, Vasa
Rono Ruth, Korsholm
Saulon Kim, Vasa
Åstrand Loise, Vasa

Utbildningsprogrammet för radiografi och strålbehandling, Vasa  Examen: Röntgenskötare (YH)
Bäck Lisa, Kronoby
Marttila Terhi, Vasa
Nybond Anna, Jakobstad
Nyman Emelie, Jakobstad
Paananen Jenni, Åbo
Storskrubb Alexander, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för bioanalytik, Vasa  Examen: Bioanalytiker (YH)
Blom Simone,Nykarleby
Engvall Mikaela, Kaskö
Friberg Marlene, Mariehamn
Grans Terese, Korsholm
Härus Sophia, Korsholm
Kujala Amanda, Kronoby
Lindström Jessica, Korsholm
Nordmyr Louize, Närpes
Åbacka Hannah, Korsnäs

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa Examen: Socionom (YH)
Blomberg Kjell, Nykarleby
Dahlgren Jennifer, Vasa
Enlund Matilda, Karleby
Grundvall Malin, Kronoby
Hakomäki Katri-Helena, Vasa
Knipström Sofia, Korsholm
Kuorikoski Nina, Jakobstad
Martin Sofia, Malax
Sigg Emilia, Närpes
Sundqvist Emma, Pedersöre
Söderholm Iréne, Vasa

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo Examen: Socionom (YH)
Berghem Sara, Raseborg
Björkman Alexandra, Raseborg
Brondin Anette, Tusby
Ekström Carola, Raseborg
Fjäder Susanna, Hangö
Fröberg Jessica, Pargas
Hermansson Sara, Åbo
Jansson Jan-Åke, Mariehamn
Karlsson Heidi, Kimitoön
Karlsson Runa-Linn, Raseborg
Leskinen Linda, S:t Karins
Nilsdorff Karin, Pargas
Nummi Maarit, Vasa
Nylund Janna, Åbo
Nystedt Eva, Nykarleby
Peltonen Ville, Helsingfors
Pihlaja Anniina, Åbo
Sjöholm Annika, Jomala
Skog Daniela, Lojo
Sopen-Luoma Laura, Raseborg
Stenström Martina, Raseborg
Suominen Eeva, Åbo
Svärd Amanda, Sibbo
Tojander Linda, Hangö
Wennerstrand Charlotta, Helsingfors
Vikman Kajsa, Jakobstad
Åberg-Mattsson Anette, Kimitoön
Österholm Emilia, Raseborg

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap, Åbo Examen: Sjukskötare (högre YH)
Lindholm Pernilla, Pargas

Examen: Socionom (högre YH)
Abrahamsson Fredrika, Pargas
Sundell Daniela, Pargas
Suurjoki-Niemi Sari, Kyrkslätt

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen, Vasa Examen: Estenom (YH)
Lopatin-Nezaj Asta, Jakobstad
Lytz Evelina, Närpes
Staffans Heidi, Vörå

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg Examen: Miljöplanerare (YH)
Ringwall Frida, Pargas

Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg Examen: Hortonom (YH)
Beijar Anton, Sibbo
Woldhek Max, Helsingfors

Utbildningsprogrammet för landskapsplanering, Raseborg Examen: Hortonom (YH)
Nurmi Annika, Esbo

Utbildningsprogrammet för hållbar utveckling, Raseborg Examen: Miljöplanerare (YH)
Wilmi Nora, Åbo

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg Examen: Tradenom
Ekholm Benjamin, Lovisa
Peltonen Rasmus, Hangö
Puno Andreas, Hangö
Westerlund Andreas, Raseborg
Åkerblom Mats, Åbo

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området
Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Raseborg Examen: Tradenom
Holm Matias, Ingå
Lans Helena, Raseborg

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo Examen: Tradenom
Chan Jack, Åbo
Fagerlund Sara, Mariehamn
Haire Miranda, Vasa
Laine Jeanette, Kimitoön
Lindh Monica, Sibbo
Lundberg Susanne, Ingå
Mannström Ina, Karleby
Norrvik Johanna, Kristinestad
Ohlis Mikaela, Vasa
Rehn Sophia, Raseborg

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo Examen: Samhällspedagog (YH)
Sarnikorpi Saska, Hangö
Söderlund Eva, Raseborg
Wiberg Yadina, Hangö
Österlund Helén, Hangö

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen
Utbildningsprogrammet för turism, Åbo Examen: Restonom (YH)
Blomqvist Emilia, Nykarleby
Fellman Sara, Lemland
Ljungqvist Patricia, Nykarleby
Marttila Katja, Åbo
Rönn Julia, Sverige
Saine Maria, Mariehamn
Tschernij Linda, Pargas

Gå till "Nyheter"