14.6.2019

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia 13-14.6.2019

rosor roda novia dimisson

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att den 13 och 14 juni  2019 dimittera 115 studerande. Vi önskar alla utexaminerade lycka och framgång!

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014).

Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

 

Campus Raseborg

Agrolog (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö


Nylund Olav Mats Gustav, Nykarleby
Sundbäck Johan Vilhelm Mikael, Borgå
Westerlund Terese Birgitta, Raseborg
Wiksten Anders Vilhelm, Borgå

Byggmästare (YH)
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik


Palomäki Jesse Alexander, Grankulla

Hortonom (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö


Andersson Vivi Matilda, Vanda
Lipponen Eeva-Kaisa Maria, Raseborg
Ståhlström Eeva-Kaarina, Ingå

Ingenjör (YH)
Utbildning i byggnads- och samhällsteknik


Alopaeus Maximillian, Hangö
Boström Carl Martin Gustaf, Raseborg
Carlsson Casper, Borgå
Dahlberg Kenneth Kjell Daniel, Raseborg
Donner Sami Mikael, Nagu
Frejborg Staffan Michael, Borgå
Grandell Pia Fedelin, Lembois
Mannström Janina Marianne, Raseborg
Ståhlberg Johan Kristian, Hangö
Söderholm Jens Mikael Oskar, Sibbo
Weckström Elisabeth Susanne, Lovisa
Åberg Robin Johan Gustav, Esbo


Miljöplanerare (YH)
Utbildning inom naturbruk och miljö


Sandberg Jenny Maria, Raseborg


Miljöplanerare (YH), Bachelor of Natural Resources
Sustainable Coastal Management

 

Jessen-Hannula Jörn Peter, Åbo
Norontaus Maija Karoliina, Pieksämäki
Räisanen Jack Henry, Raseborg
Saka-Rasaq Owolabi Olugbemi, Helsingfors

 

Skogsbruksingenjör (YH)
utbildning inom naturbruk och miljö


Häggman David Karl-Gustav, Pedersöre
Seppi Markus Alarik, Malax
Wallin Frans Oskar, Närpes
Åstrand Victor Daniel, Kristinestad


Tradenom (YH)
Utbildning i informationsbehandling


Berglund Jon Benjamin, Malax
Hagman Paula Signe Elisabeth, Nykarleby
Hindersson Linus Mikael Mauritz, Ingå
Salin Fred Petter, Raseborg 

Campus Åbo

 

Hälsovårdare (YH)
Utbildning till hälsovårdare


Bärling Sofia Emilia Vilhelmina, Kimitoön
Fabritius Janina Emilia, Åbo
Helenius Felicia Ellen Alice, Raseborg
Hindersson Christine Marita, Raseborg
Holmström Emmy Carolina Elisabeth, Åbo
Johansson Cecilia Marie-Louise, Pargas
Johansson Josefine Amanda Maria, Borgå
Karlsson Annika Maria, Pargas
Kaskinen Denise Leona Adele, Raseborg
Lehtinen Pilvi Maria, Åbo
Lehto Maria Alexandra Johanna, Sjundeå
Lindroos Ellen Alethea Eleonora, Helsingfors
Mård Fanny Anna-Greta, Jakobstad
Rydell Anette Alicia, Mariehamn
Sevon Sara Elise, Raseborg
Sundelin Ann-Catrin Elisabet, Åbo
Söderström Amanda Karolina, Åbo


Restonom (YH)
Utbildning inom turism


Berglund Edvin Oliver, Ingå
Holmberg Patricia Matilda Willhelmina, Mariehamn
Järfvas John Eric, Åbo
Kamppinen Alexandra Maria, Esbo
Klemetti Sofia Emilia, Kyrkslätt
Sundqvist Jakob Oskar Laurentin, Jakobstad
Tamminen Lotta Petronella Elise, Åbo


Samhällspedagog (YH)
Utbildning till samhällspedagog


Gröndahl Axel, Åbo
Norrgrann Saara Eva Lena, Vasa
Nylund Tove Maria, Åbo


Sjukskötare (högre YH)
Utbildning inom social- och hälsovård


Råstu-Werner Pia Maria, Raseborg
 

Sjukskötare (YH)
Utbildning till sjukskötare


Malmén Martina Anita Erika, Åbo
Sandberg-Holmström Malin Elisabeth, Lemland
Söderman Daniela Anneli, Åbo


Sjökapten (YH)
Sjöfart


Bengts Pontus, Mariehamn

Sjökapten (YH)
Utbildning i sjöfart


Helin Aleksi Juho Tapio, Åbo
Johansson Markus Petter, Pargas


Sjökapten (YH), Bachelor of Maritime Management
Degree Programme in Maritime Management


Armanto Jasper Janne Tapani, Åbo


Socionom (högre YH)
Utbildning inom social- och hälsovård


Karlsson Johanna Jarna, Pargas
Laine Martina Monica, Pargas
Storbacka-Järvinen Lena Mari, Åbo


Socionom (YH)
Utbildning till socionom


Alén Jeanette Anneli, Hammarland
Alm Marika Irene, Saltvik
Backman Maria Teres, Eckerö
Björklund-Finnerman Angelica Sofia, Lumparland
Björkqvist-Forss Siv Elisabet, Kimitoön
Eriksson Eivor Camilla Matilda, Finström
Guseff Annika Brita, Sagu
Hagman-Reuter Eva, Raseborg
Husell Jenny Susanne, Eckerö
Jensén Felicia Emilia Mathilda, Raseborg
Kakko Jessica Therese, Åbo
Kyrklund Carola Hildegard, Pargas
Laurell Disa Olivia, Åbo
Lindberg Fanny Sandra Leontine, Hangö
Löfs-Snellman Sara Ann-Marie Alice, Jakobstad
Malmberg Jenny Teresa Annikki, Åbo
Mattsson Linda Maria, Helsingfors
Mård Marina Susanne, Grankulla
Sell Cassandra Joy Rainontytär, Pargas
Sjöblom Camilla Josefine, Grankulla
Stella Kristel Magdalena, Raseborg
Tessler-Tronestam Lilian Beata Maria, Lemland
Wahrman Karin Cecilia, Borgå
Welke Caroline Ann-Christin, Ingå
Öberg Carolina Linnéa, Ingå


Tradenom (YH)
Utbildning i företagsekonomi


Lindell Amanda Sofia, Borgå
Sjölander Ida Anine, Pargas
Wik Toni Jan-Gustav, Borgå

 


 

 Vid frågor vänligen kontakta:

Gå till "Nyheter"