17.6.2016

Utexaminerade från Yrkeshögskolan Novia 27.5-17.6.2016

formgivare yh

Novia har glädjen att utexaminera, yrkeshögskolan önskar alla utexaminerade lycka och välgång! 

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa
Klingenberg Kristoffer, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi, Vasa
Witting Robert, Vasa

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa
Bexar Joel, Pedersöre
Lehtinen Tobias, Larsmo
Rasmus Fredrik, Karleby
Sjölund Robin, Larsmo
Wackström Julian, Borgå

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa
Björkskog Jakob, Jakobstad
Larsson Robin, Jakobstad
Långsjö Simon, Pedersöre
Nguyen Thai, Vasa
Staffans Henrik, Vörå
Sund Christer, Vasa

Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT, Raseborg
Backman Jens, Raseborg
Berlin John, Lovisa
Gottberg Richard, Raseborg
Henriksson Christian, Sibbo
Hjerpe Robin, Eckerö
Horttana Henrik, Raseborg
Kristén Casimir, Borgå
Lindblad Emil, Borgå
Linney Peter, Hammarland
Lönnfors Johan. Lovisa
Rehn Jonas, Raseborg
Råstedt Nico, Raseborg
Steffansson Pontus, Sibbo
Söderström Sebastian, Borgå
Warelius Mikael, Sibbo
Wikholm Linda, Raseborg
Wikholm Patrik, Raseborg
Wikström Kim, Raseborg
Viljanen Filip, Kimitoön

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg
Broström Max, Sibbo
Eklund Ellinor, Pargas
Ekstam Tomas, Borgå
Metsämäki Albert, Raseborg
Nyström Filip, Pargas
Pomrén Magdalena, Kimitoön
Strandell Martin, Kimitoön
Vainikainen Iiro, Reso
Wickholm Patrik, Sibbo
Åberg Filip, Esbo
Öhman Niklas, Esbo

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa
Englund Elin, Vasa
Engström Tomas, Vörå
Haavisto Lauri, Korsholm
Hautala Tiia, Korsholm
Håkans Catrin, Vörå
Häggblom Tommy, Korsholm
Lampinen Henrik, Tammerfors
Lillmåns Mårten, Nykarleby
Lindholm Fredrik, Raseborg
Martelin Robin, Jakobstad
Nygård Steven, Vörå
Paajanen Christian, Vasa
Plusisaari Sebastian, Karleby
Sandelin Michael, Närpes
Österåker Jonas, Korsholm

Utbildningsprogrammet för Energy and Environmental Engineering, Vasa

Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)

Castells Marsol Josep, Spanien, dubbelexamen
Rey Sisó Daniel, Spanien, dubbelexamen

Utbildningsprogrammet för Environmental Engineering, Vasa

Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)

Magana Mwangi, Kenya

Utbildningsprogrammet för Maritime Management, Åbo

Examen: Sjökapten (YH)

Akangbe Oluwaseun, Åbo
Nepal Sandeep, Åbo
Virkkunen Jerry, Björneborg

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo

Examen: Sjökapten (YH)

Dahl Klaus, Helsingfors
Fröjdman Tony, Sibbo
Heikkilä Mikko, Helsingfors
Jansson Emil, Kristinestad
Nylund Tobias, Kimitoön
Sjöholm Mathias, Hangö
Sundholm Mikael, Jakobstad
Suominen Kim, Hangö
Söderblom Robert, Hangö
Virta Sami, Nådendal

Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa

Examen: Ingenjör (högre YH)

Böling Joachim, Korsholm
Ekblad Christian, Vasa
Enges Eva-Lotta, Vasa
Gothóni Gunnar, Esbo
Isaksson Niclas, Borgå
Laitala Matias, Nykarleby

Utbildningsområde: Kultur

Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad

Examen: Bildkonstnär (YH)

Andersson Maja, Sverige
Aspvik Nicoline, Jakobstad
Björk Anna, Jakobstad
Fagerholm Tanja, Vasa
Forsblom Maria, Kronoby
Holmlund Anna, Kimitoön
Kangas Niclas, Helsingfors
Lindqvist Mia, Vasa
Palmborg Jens, Sverige
Siilasvuo Emilia, Helsingfors
Sjöberg John, Mariehamn
Stangeland Anne, Norge

Utbildningsprogrammet inom Entrepreneurship in Arts (högre YH), Jakobstad

Examen: Bildkonstnär (högre YH)

Hansson Joakim, Jakobstad
Juntura Mikko, Helsingfors
Konttinen Timo, Jakobstad
Sjöström Maja, Sverige

Examen: Medianom (högre YH)

Donadio Andres, Italien
Kass Susanne, Tjeckien
Parkkinen Minna, Åbo
Pommert Carolin, Tyskland

Utbildningsprogrammet i formgivning, Jakobstad

Examen: Formgivare (YH)

Ekholm Jennie, Vasa
Holm Frida, Vasa
Lindh Max, Esbo
Lolax Anna, Korsnäs
Lähteenpää Tii, Korsholm
Mitts Josefine, Kristinestad
Nyman Jenny, Nykarleby
Palomäki Andrei, Vasa
Saarenpää Josefin, Jakobstad
Schleutker Sofia, Åbo
Strandberg Caroline, Helsingfors
Sundman Johan, Kronoby
Sundqvist Mia-Irene, Jakobstad
Wennström Johanna, Karleby
Viitanen Stella, Esbo

Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo

Examen: Formgivare (YH)

Hermans Hannah, Vasa
Johansson Sami, Pargas
Karvonen Olli-Pekka, S:t Karins
Stolpe Joel, Vasa
Storbacka Ida, Åbo
Tillander Wilhelm, S:t Karins
Toyokawa Madeleine, Sverige
Weckström Ewa, Esbo
Vuorinen Ida, Lundo

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad

Examen: Musikpedagog (YH)

Jakobsson Janne, Åbo
Sjölind Anders, Nykarleby
Tanner Tiina, Vasa
Öst Lars-Victor, Kronoby

Examen: Musiker (YH)

Granbacka Tim, Kronoby
Holmkvist Zacharias, Sibbo
Johansson Anna-Karin, Jakobstad
Laivuori Jouko, Esbo
Smeds Sebastian, Pargas

Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa

Examen: Dramainstruktör (YH)

Hanses Axel, Vasa
Karell Janica, Kyrkslätt
Lallukka Kaisa, Seinäjoki
Lindblom Andreas, Saltvik
Nedergård Sannah, Vasa
Rautoma Heini, Helsingfors
Törnroos Ida, Esbo
Vuori Marja, Vasa
Åman Julia, Vasa

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa

Examen: Sjukskötare (YH)

Nygård Dick, Vasa
Nylund Jessica, Vasa
Saarela Sandra, Korsnäs
Sundström Johanna, Vasa

Examen: Hälsovårdare (YH)

Björkgård Sarai, Karleby
Byggmästar Jessica, Vasa
Drifell Maria, Korsholm
Holmström Annika, Vörå
Koskela Sofia, Vasa
Lithén Sofia, Korsholm
Lundström Jesper, Vörå
Nygård Sara, Vasa
Sipic Anela, Vasa
Sjöström Elin, Malax
Staffas Caroline, Kökar
Vikman Charlotta, Vörå
With-Hällund Emma, Pedersöre
Åkerlund Jonna, Pedersöre
Åkerlund Marika, Åkerlund

Examen: Barnmorska (YH)

Snellman Jenny, Karleby

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo

Examen: Sjukskötare (YH)

Melin Leena, Raseborg
Nordblom Maria, Mariehamn
Skog Gunilla, Raseborg

Examen: Hälsovårdare (YH)

Ahlberg Hedvig, Pargas
Bergman Hanna, Ingå
Brandt Victoria, Raseborg
Gustafsson Anna, Åbo
Johansson Matilda, Raseborg
Kengo Emma, Nykarleby
Kukko Jacinta, Åbo
Rehn Pilvi, Åbo
Salmela Marion, Vörå
Silenski Oili, Kökar
Sourander Saana, Tammerfors
Sundqvist Lotta, Åbo
Tuominen Jenna, Kristinestad

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa

Examen: Socionom (YH)

Björses Malin, Kristinestad
Dahlbacka Victoria, Korsholm
Hermans Joanna, Vörå
Lindgren Elisabet, Jakobstad
Sippus Alexandra, Korsnäs
Snellman Ellen, Pedersöre
Sundman Sofia, Vasa
Svenlin Teresa, Vörå

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo

Examen: Socionom (YH)

Granö Minna-Maria, Esbo
Johnson Mari, Vasa
Koppe Tony, Åbo
Mansner Cecilia, Borgå
Nyfors Janina, Malax
Vaihinen Ulrika, Åbo
Wiberg Maria, Esbo

Utbildningsprogrammet för avancerad klinisk vård (högre YH), Vasa

Examen: Sjukskötare (högre YH)

Ahlnäs Anna-Lena, Vasa

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (högre YH), Åbo

Examen: Socionom (högre YH)

Saunders Minna, Åbo

Utbildning inom Social- och hälsovård (högre YH), Vasa

Examen: Socionom (högre YH)

Käcko-Englund Anna, Vörå

Examen: Sjukskötare (högre YH)

Frostdahl-Blomqvist Siw, Nykarleby
Palmberg Marja, Kristinestad
Åkers Annika, Korsholm

Utbildning inom Social- och hälsovård (högre YH), Åbo

Examen: Sjukskötare (högre YH)

Ek Bettina, Kimitoön
Sjövall Susanne, Lemland
Skaglund Yvonne, Vårdö

Examen: Hälsovårdare (högre YH)

Sjöholm Mikaela, Mariehamn

Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen, Vasa

Examen: Estenom (YH)

Westerlund Marielle, Korsholm

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg

Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Fyrvall Oskar, Föglö
Lindsköld Holmlund Gustaf, Sverige
Malmberg Christoffer, Raseborg
Sjölander Johanna, Kimtoön

Examen: Miljöplanerare (YH)

Lundberg Henrika, Raseborg
Rastio Marianne, Åbo
Sollberger Michaela, Jakobstad
Suomela Jukka, Helsingfors

Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg

Examen: Agrolog (YH)

Ekström Kim, Pargas
Esch Hanna, Åbo
Fredriksson Kettil, Lovisa
Fröberg Linda, Kyrkslätt
Häggblom Niklas, Vörå
Kvist Peter, Nykarleby
Lundström Tom, Pargas
Pomrén Erika, Kimitoön
Råstedt Anina, Raseborg
Sahl Rasmus, Kristinestad
Österlund Stina, Pedersöre

Utbildningsprogrammet för Sustainable Coastal Management, Raseborg

Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)

Brooshan Elmira, Esbo
Guri Gledis, Albanien
Mooney Patrick, Esbo
Parra Sepúlveda Alejandra, Vasa
Ravenscroft Stuart, Åbo
Rein Anni, Helsingfors
Suh Louis, Kamerun
Yemelyanova Marina, Ryssland

Utbildningsprogrammet för Natural Resource Management (högre YH), Raseborg

Examen: Högre yrkeshögskoleexamen inom naturbruk (högre YH)

Andersson Niklas, Raseborg

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg

Examen: Tradenom (YH)

Bergman Jennica, Raseborg
Fyrqvist Pernilla, Raseborg
Gustafsson Fredrika, Raseborg
Lönnberg Robert, Raseborg
Pengchinda Sureerat, Lovisa

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo

Examen: Tradenom (YH)

Dahlbom Harriet, Kimitoön
Fredriksson Frida, Jakobstad
Fuchs Linus, Kimitoön
Grönlund Andreas, Raseborg
Heinonen Anton, Åbo
Koivisto Kim, Kimitoön
Koivula Fredrik, Kimitoön
Koski Ida, Åbo
Lindroos Kim, Raseborg
Lundén Frank, Pargas
Mattsson Kasper, S:t Karins
Norrman Jonas, Pedersöre
Nyholm Jonathan, Raseborg
Schwartz Rolf, Åbo
Selänniemi Ada, Sibbo
Sjöström Otto, Åbo

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo

Examen: Samhällspedagog (YH)

Fagerholm-Åsten Marica, Kyrkslätt
Hagman Irene, Pedersöre
Jungell Ida-Marie, Jakobstad
Strömfors Lukas, Malax

 

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Gå till "Nyheter"