12.6.2015

Yrkeshögskolan Novia dimitterar

Yrkeshögskolan Novia har 22.5 – 12.6.2015 dimitterat. Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa

Democh Benjamin, Esbo

Eriksson Tobias, Korsholm

Fagerhed Viktor, Vasa

Fagerström Christoffer, Vasa

Forsström Teodor, Sibbo

Frank Niklas, Vasa

Gäddnäs Samuel, Pedersöre

Hartman Robin, Vasa

Heselius Sebastian, Jakobstad

Holmqvist Tobias, Jakobstad

Horttana Sami, Vasa

Karlsson Joel, Borgå

Karlsson Leo, Pargas

Kaustinen Mikael, Vörå

Kjellman Tobias, Korsholm

Koskinen Jarkko, Kronoby

Krokvik Jacob, Jakobstad

Oja Petter, Vasa

Peltola Nicklas, Vasa

Rönnqvist Rickard, Närpes

Sandells Niclas, Vasa

Stenfors Jan, Korsholm

Södergård Jonathan, Vörå

Troberg Simon, Vasa

Tylli Jonas, Karleby

Tylli Mikael, Karleby

Tätting Mikael, Vasa

Westerholm Viktor, Pargas


Utbildningsprogrammet för produktionsekonomi, Vasa

Fagerström Anton, Jakobstad

Granskog Christoffer, Vasa

Högkvist Robin, Kronoby

Kaslin Jonas, Larsmo

Lindén Christoffer, Närpes

Lindholm Svante, Kimitoön

Mård Mathias, Pedersöre

Nygård Daniel, Pedersöre

Rubaduka Gracien, Vasa

Skog Patrik, Kronoby

Strömbäck William, Närpes

Sundfors Robin, Pedersöre

Thylin Kim, Larsmo

Viklund Jens, Vörå

Viklund Jimmy, Vörå

 
Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa

Aakula Christian, Mariehamn

Andersén Johan, Vasa

Biskop Viktor, Karleby

Björklund Daniel, Kronoby

Dahl Christoffer, Korsholm

Dahl Thomas, Korsholm

Gistö Joakim, Kronoby

Holmberg Mathias, Nykarleby

Kolam Karolina, Vasa

Käldström Tomas, Pedersöre

Levander Jonas, Kronoby

Lindén Dominic, Vasa

Mahlberg Anton, Pargas

Mangs Alexander, Kaskö

Portman André, Vasa

Rehnström Anders, Raseborg

Sand Simon, Närpes

Skrifvars Kristoffer, Närpes

Staffans Jakob, Vörå

Sundfors Christian, Nykarleby

Vieri Ville, Vasa

Åman Carl-Axel, Karleby

Åström Robert, Nykarleby

Öster Daniel, Korsholm

Österberg Tobias, Korsholm


Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa

Nyblom Kristoffer, Pedersöre

Nygård Jonatan, Vörå

Ojanperä Janne, Korsholm


Utbildningsprogrammet för automationsteknik och IT, Raseborg

Eklund Oskar, Sibbo

Folger Oliver, Helsingfors

Haavisto Johan, Sjundeå

Koutonen Kalle, Kyrkslätt

Malin Janne, Kyrkslätt

Raikaslehto Janne, Esbo

Rantanen John, Kyrkslätt

Seffer Marlene, Pargas

Ström Joakim, Raseborg


Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg

Eriksson Kenneth, Raseborg

Heinström Sandra, Raseborg

Henriksson Oskar, Raseborg

Lindroos Gustaf, Kimitoön

Mattsson Robin, Raseborg

Mondino Lucas, Raseborg

Sundström Linda, Raseborg

Wickholm Fredrik, Vanda

Wickström Michelle, Sibbo

Öhman Thomas, Esbo

Öst Simon, Pedersöre


Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa

Anderssén Christoffer, Pedersöre

Björklund Tommy, Jakobstad

Böling Markus, Närpes

Dahl Sofia, Malax

Enlund Robin, Jakobstad

Gran Alexander, Närpes

Henriks Simon, Närpes

Kackur Johannes, Larsmo

Krook Björn, Kronoby

Mitts Andreas, Kristinestad

Nyby Edward, Vasa

Nylund Johnny, Pedersöre

Rönnqvist Robin, Larsmo

Sjöblom Mats, Malax

Sjöholm Magnus, Pedersöre

Smedman Jonas, Korsholm

Tuomela Ben, Malax

Wargén Jan, Korsholm

Wasberg Ralf, Vasa

Westerlund Martin, Korsholm

Witans Conny, Närpes

Östberg Christoffer, Korsnäs


Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa

Haavisto Jan, Vasa

Kvist Robert, Nykarleby

Nyberg Niklas, Sibbo

Sundqvist Mikael, Kimitoön

Svartsjö Linda, Kronoby


Utbildningsprogrammet för miljöteknik, Vasa

Holtti Ted, Korsholm


Utbildningsprogrammet för Environmental Engineering, Vasa
Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)

Sjöholm Matilda, Nykarleby


Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)

Artto Ilmari, Reso

Artzén Simon, Raseborg

Bergman John, Pargas

Donner Kristian, Esbo

Heikkilä Tommi, Pargas

Hemmälin Jan-Fredrik, Raseborg

Huotari Jukka, Kuhmo

Karlsson Mikael, Jomala

Laitinen Taina, Åbo

Leppäaho Kalle, Salo

Nygård Matias, Pargas

Nyman Joel, Pargas

Rautiainen Pekka, Åbo

Roschier Sebastian, Lovisa

Sjöblom Ted, Åbo

Stenström Rabbe, Kimitoön

Wassholm Jan, Åbo


Utbildningsprogrammet för teknologibaserat ledarskap (högre YH), Vasa
Examen: Ingenjör (högre YH)

Ahlbäck Anders, Korsholm

Anderson Dennis, Korsholm

Barzingi Sardar, Helsingfors

Ekström Jessica, Korsholm

Mandell Matias, Korsholm

Mård Thomas, Pedersöre

Nord Mats, Malax

Vuorio Micael, Kimitoön


Utbildningsområde: Kultur

Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad
Examen: Bildkonstnär (YH)

Ahlberg Rebecca, Karleby

Ahlskog Carina, Nykarleby

Boxström Mikaela, Nykarleby

Kannosto Emilia, Helsingfors

Koskinen Aki, Kronoby

Långsjö Malin, Pedersöre

Saarimaa Marja, Saarijärvi

Stenlund Billung Lycille, Sverige

Simons Emma, Siilinjärvi


Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo
Examen: Formgivare (YH)

Bangura Efesia, Åbo

Enqvist Axel, Åbo

Ingberg Veea, Åbo

Johansson Fredrika, Pedersöre

Lehti Aura, Esbo

Nord Victoria, Korsholm

Nygård Kia, Åbo

Simons Emma, Korsholm

Törnroth Stella, Loimaa

Virolainen Henna, Kimitoön


Utbildningsprogrammet i mediakultur, Jakobstad
Examen: Medianom

Agustsson Ragnar, Helsingfors

Andersson Oliver, Esbo

Bieber Amanda, Sibbo

Enqvist Edvard, Esbo

Folkesson Karlsson Johan, Sverige

Fällström Petter, Sverige

Ikram Nayab, Mariehamn

Lillqvist Julia, Jakobstad

Luoto Esa, Vasa

Luoto Jannica, Esbo

Teurajärvi Pertti, Sverige


Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH)

Ahlvik Johannes, Jakobstad

Leppänen Pia, Nådendal

Nordlund Toni, Vasa

Rintala Jonas, Karleby

Sahlström Jon Casper, Kristinestad

Söderbacka Valter, Kronoby

Ödahl Mats, Jakobstad


Examen: Musiker (YH)

Holopainen Timo, Esbo

Kivinen Teija, Helsingfors

Kolehmainen Katja, Nådendal

Lilius Sirpa, Esbo

Pulakka Anna, Helsingfors

Sippel Arja, Åbo


Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa
Examen: Dramainstruktör (YH)

Järvisalo Sonja, Helsingfors

Karlsson Josefin, Sverige

Maijanen Juuso-Matias, Tammerfors

Meijer Nordgren Liv, Sverige

Peura Karoliina, Vanda

Smedlund Elin, Vasa

Stenbäck Freia, Helsingfors

Ström Isabell, Sverige

Sui Valter, Vasa

Vuorela Anni, Åbo


Degree Programme in Leadership and Service Design (högre (YH), Åbo
Examen: Master of Culture and Arts / Formgivare (högre YH)

Hobin Emilia, Helsingfors

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet  

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH)

Andtfolk Malin, Kristinestad

Carlson Linn, Korsholm

Cederholm Anna, Korsholm

Ek Robin, Nykarleby

Haglund Linda, Närpes

Kackur Anna-Lena, Larsmo

Rosenlöf Diana, Vörå

Äijänen Markus, Vörå


Examen: Hälsovårdare (YH)

Asplund Viktoria, Larsmo

Edström Sofi, Pedersöre

Enkvist Johanna, Pedersöre

Fagerstolt Emma, Sibbo

Gädda Frida, Korsholm

Häggkvist Diana, Malax

Kurikkala Sara, Karleby

Luukinen Evelina, Sverige

Nyman Cecilia, Nykarleby

Sandås Hege-Elise, Norge

Småfisk Jessica, Närpes

Strand Simone, Vörå

Södergård Jenny, Korsholm

Wallin Carolina, Vasa

Wiklund Sara, Nykarleby

Värnström Linda, Karleby


Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Sjukskötare (YH)

Gustafsson Yvonne, Åbo

Lindstedt Anette, Kristinestad

Normia Cia, Åbo

Valkeapää Marina


Examen: Hälsovårdare (YH)

Björk Ulrika, Kumlinge

Erikoinen Sofia, Jakobstad

Eriksson Ann, Mariehamn

Fagerström Paulina, Pargas

Gratschev Paula, Pargas

Häggblom Sofia, Jomala

Isomäki Nora, Åbo

Jern Emmalena, Mariehamn

Lahti Annika, Karleby

Ljungberg Caroline, Kronoby

Nyberg Linda, Raseborg

Rajamäki Ida-Maria, Loimaa

Råstu-Werner Pia, Raseborg

Röman Pernilla, Raseborg

Sandström Catarina, Sibbo

Sjödahl Sabina, Pargas

Uusimäki Idamaria, Raseborg

Welander Ann-Charlott, Hangö

Ylikotila Katri, Saltvik


Degree Programme in Nursing, Vasa
Examen: Bachelor of Health Care / Sjukskötare (YH)

Okorodudu Kelvin, Nigeria


Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa
Examen: Socionom (YH)

Blomqvist Daniela, Vasa

Emet Monica, Nykarleby

Granlund Gustav, Vasa

Häggström Ulrika, Korsholm

Lönnvik Hanna, Malax

Mosander Patricia, Korsholm

Nynäs Sabina, Larsmo

Smedman Sanna-Maria, Korsholm

Sporish Emma, Larsmo

Svanfors Katarina, Korsholm


Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo
Examen: Socionom (YH)

Ahtola Natalie, Raseborg

Borgström Nona, Pargas

Felin Miia, Lovisa

Forsstedt Veronica, Raseborg

Gestranius Monika, Pargas

Henricson Nina, Helsingfors

Henriksson Mia, Helsingfors

Hoff Sofia, Borgå

Järnmark-Mårdh Catrin, Lojo

Karlsson Camilla, Hammarland

Knuts-Söderlund Sonja, Raseborg

Lindgren Petra, Jakobstad

Masalin Ulrika, Kimitoön

Mäkiharju-Appel Carina, Kristinestad

Nyman Carola, Hammarland

Ollil-Nylund Li, Vasa

Sjöskog Camilla, Pedersöre

Stark Linda, Esbo

Thorström Jenny, Esbo

Tuomi Anna-Onerva, Åbo

Wallenius Nina, Kyrkslätt

Westerholm Jonas, Hangö

Österåker Marianne, Jomala


Utbildningsprogrammet för avancerad klinisk vård (högre YH), Vasa
Examen: Sjukskötare (högre YH)

Nylund Susanna, Vasa


Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (högre YH), Åbo
Examen: Sjukskötare (högre YH)

Klemets Simon, Vasa

Larsson Ann-Sofie, Pedersöre

Österlund Mari, Kimitoön


Examen: Socionom (högre YH)

Forsberg Daniela, Hangö

Österlund Johanna, Raseborg


Utbildningsprogrammet för skönhetsbranschen, Vasa
Examen: Estenom (YH)

Carlsen Jessika, Helsingfors

Kalliokoski Maria, Karleby

Lindqvist Sofia, Raseborg

Ruiz Olate Ivonne, Raseborg

Väre Satu, Vasa


Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet 

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Gjäls Marcus, Närpes

Gullans Daniel, Närpes

Heinström Daniel, Raseborg

Jansson Daniel, Pedersöre

Jansson Roger, Pedersöre

Lönnfors Anthony, Borgå

Råstedt Anders, Raseborg

Wickholm John, Raseborg


Examen: Miljöplanerare (YH)

Lingnell Amelie, Raseborg

Nynäs Jannike, Korsnäs

Sandström Saranna, Sibbo


Utbildningsprogrammet för landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)

Törnroos Malin, Esbo


Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)

Karlsson Bettina, Helingfors

Hellström Malin, Kimitoön


Examen: Agrolog (YH)

Edström Mats, Raseborg

Forss Filip, Kimitoön

Lindblad Patrik, Närpes

Lönnqvist Mari, Närpes

Qvarnström Micaela, Ingå

Wikner Mats, Kyrkslätt


Utbildningsprogrammet i trädgårdsnäring, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)

Vesterinen Inari, Helsingfors


Utbildningsprogrammet för Integrated Coastal Zone Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)

Baranova Ekaterina, Ryssland

Rybakov Georgy, Ryssland

Utbildningsprogrammet för Sustainable Coastal Management, Raseborg
Examen: Bachelor of Natural Resources / Miljöplanerare (YH)

Aamoum Anas, Marocko

López Murcia Martin Javier, Helsingfors

Musa Essuman, Raseborg

Woldesenbet Addis, Raseborg

Zubritckaia Olga, Ryssland


Utbildningsprogrammet för landsbygdsutveckling (högre YH), Raseborg
Examen: Hortonom (högre YH)

Yltävä Hanna, Helsingfors


Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg
Examen: Tradenom (YH)

Berglund Sandra, Raseborg

Ekeblom Timothy, Hangö

Morberg Mathias, Raseborg

Nylund Rasmus, Raseborg

Qvist Sebastian, Raseborg


Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo
Examen: Tradenom (YH)

Blomqvist Johnny, Kimitoön

Engberg Nikodemus, Raseborg

Grönmark Marika, Raseborg

Keinonen Lisa, Åbo

Kirkkola Julius, Åbo

Lindqvist Daniel, Pargas

Mannström Isabella, Karleby

Nyqvist Karl, Björneborg

Schütt Heidi, Hangö

Wahlman Max, Kyrkslätt

West Gabriella, Åbo

Westerlund Cecilia, Pargas

Westerlund Pontus, Raseborg


Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH)

Sundell Elin, Raseborg

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen

Utbildningsprogrammet för turism, Åbo
Examen: Restonom (YH)

Grönholm Helena, Ingå

Kraufvelin Jenni, Sibbo

Lehtinen Hanna, Salo

Lundell Sandra, Kristinestad

Rehn Heidi, Raseborg

Sjö Linda, Esbo

Gå till "Nyheter"