18.6.2021

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia under vårterminen 2021

rosor dimission novia3

 

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att under tiden 1.1.2021-18.6.2021 dimittera 347 studerande. Grattis till er examen och välkommen med i Novias alumngemenskap. 

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014). Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

Vi frågor vänligen kontakat  Isabella Alén, alumnkoordinator, isabella.alen@novia.fi   

Yrkeshögskoleexamen


Yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Företagsekonomi
Tradenom (YH)

Söderlund Karin

Utbildning i företagsekonomi
Tradenom (YH)


Cowlrick Lea
Ekblad Daniel
Eriksson Christopher
Fjällström Linnéa
Gröndahl Mathias
Forsander Kim
Granlund Elouise
Hanz Alex
Heininen Casandra
Helenius Evelina
Högkvist Kevin
Innanen Henri
Jakovlew Mikaela
Jansson Andreas
Juntunen Patrick
Johans Linda
Karukka Aleksi
Katainen Casper
Kristiansson Oliver
Koskimäki Laura
Kronkvist Rebecka
Kymäläinen Atte
Meltschakow Marina
Metsämäki Isabella
Niukko Lauri
Nordblad Sofia
Norrback Emil
Nylund Alexandra
Nyman Jonas
Nyström Emil
Nyström Theodor
Pirtelä Linda
Rausk Petter
Ritala Patrik
Röj Matias
Savander André
Silaste Jesse
Stenström Wilma
Sundvall Josefin
Svarvén Nathalie
Söderback Magnus
Turpeinen Jenna
Wargh Matilda
Zetter Max
Åberg Kasper 

Utbildning i informationsbehandling
Tradenom (YH)

Berg Angelica

 

Yrkeshögskoleexamen inom kultur

Utbildning i bildkonst
Bildkonstnär (YH)

Emmerstedt Conny
Friberg Christa
Löf Elin
Malinowska Anna
Nurmivaara Emilia
Peltomäki Ilari
Särs Laura
Terho Martin
Wentjärvi Ellenore
Wikberg Emma
Österlund Jenni

Utbildning i formgivning
Formgivare (YH)

Alvaskari Kim
Lindén Julia
Uthardt Miranda
Östman Sara

Utbildning i konst, foto och design
Bildkonstnär (YH)

Kollberg Sara
Soininen Nitta
Wikström Heidi

Utbildning i konst, foto och design
Formgivare (YH)

Asplund Emelie
Björklund Julia
Jägerskiöld Sofia
Lindholm Niklas
Nylund Janina
Sommardahl Jenny

Utbildning i mediekultur
Medianom (YH)

Åberg Jacob

Musik
Musikpedagog (YH)

Halden Susanna

Utbildning i musik
Musiker (YH)

Weckman Max

Utbildning i musik
Musikpedagog (YH)

Fagerström Fredrik
Salmi Kim

Utbildning i musik och scenkonst
Musiker (YH)

Mattila Jenni
Rusi-matero Elisa
Wiksten-Rönnbacka Camilla

Utbildning i musik och scenkonst
Scenkonstpedagog (YH)

Drugg Victoria
Hellén Julia
Himonas Domnike
Järnmark Isak
Kippola Teemu
Olsson Henrik
Saares Vincent

Utbildning i musik och scenkonst
Musikpedagog (YH)

Blommendahl Dick
Losinskij-Kovanko Elias
Lång Heidi
Sundqvist Sebastian
Tran Vu
Wingren Maria

Yrkeshögskoleexamen inom naturbruk

Utbildning inom bioekonomi
Agrolog (YH)

Enström Jessica
Haglund Mathias
Leppänen Saana
Linnokari Josefina
Nysand Mattis
Selenius Mari
Selenius Marianna
Sivén Casper
Strandberg Erik

Utbildning inom naturbruk och miljö
Agrolog (YH)

Malén John

Utbildning inom naturbruk och miljö
Miljöplanerare (YH)

Allén Rakel
Schmidt Martina 

Utbildning inom bioekonomi
Hortonom (YH)

 Hujala Juhani

Utbildning inom bioekonomi
Skogsbruksingenjör (YH)

Bergholm Kim
Lindholm Mats

Sustainable Coastal Management
Miljöplanerare (YH)

Angove Olga
Sivén Casper

Yrkeshögskoleexamen inom teknik

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, byggmästare
Byggmästare (YH)

Holmberg Filip
Ingman André
Isaksson Joakim
Nordman Michael

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, ingenjör (lantmäteri)
Ingenjör (YH)

Andersson Frank

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Ingenjör (YH)

Appelgren Jonas
Axen Christoffer
Dahlbacka Emma
Flemmich Lucas
Gäddnäs Tobias
Helenius Vilhelm
Körkkö Anton
Lassfolk Kevin
Mattans Karolina
Michelsson Jack
Mäenpää Hannes
Nyberg John
Nylund Nicklas
Nyman Dennis
Nässlin Markus
Rantalainen Oskar
Råman Sebastian
Simontaival Jere
Skata Ann-Heléne
Sundqvist Angelina
Suvanto Simon
Timola Ninni
Wiklund Jonatan
Åbonde Simon

 

Utbildning i el- och automationsteknik
Ingenjör (YH)

Aho Andreas
Backlund Martin
Barceló Michans Eva
Channgam Arunothai
Damlin Kristian
Damsten Thomas
Danielsson Lilian
Donalds Emanuel
Edfelt Michael
Francés Vigatà Adrià
Haavisto William
Hakkola Jouni
Härtull Oscar
Korkea-Aho Ville
Käldström Atte
Lehtinen Emil
Libäck Romeo
Lindström Mathias
Malmström Robin
Myllylä Benjamin
Nyberg Oskar
Nyman Joel
Nyqvist Jonathan
Rönn Isak
Skuthälla Dennis
Ström Otto
Svenns William
Törnroos Christoffer
Vikström Casper
Wargh Tobias
Westersund Filip
Wik Christoffer

Energy Technology
Ingenjör (YH)

Abella Villafranca Marc
Benseny Rafales Gerard
Guijarro Fernández Rubén
Navarro Jácome José
Prats Teixido Guillem
Sancho Naval David

Utbildning i maskin- och produktionsteknik
Ingenjör (YH)

Antus William
Backman Benjamin
Bergfors Jonas
Blomqvist Niklas
Eriksson Axel
Fagerholm Adrian
Haga Viktor
Häggblom Jonas
Jäntti Petri
Kaitajärvi Jonas
Kangas Johanna
Kihlstedt Markus
Kongari Kalyan
Korpisaari Thomas
Koski Franz-Emil
Lankoski Noah
Lund Mikael
Malm Matias
Nilsson Jakob
Nyman Benjamin
Smedman Jesper
Staffans Jakob
Store Zacharias
Söderholm Anton
Vikman Lars-Johan
Willman Robin

Utbildning i produktionsekonomi
Ingenjör (YH)

Ahlström Nina
Ahola Viktor
Andergård Oscar
Backlund Rasmus
Björkskog Robin
Ekroos Johan
Enqvist Tobias
Finne Jonathan
Granholm Oscar
Kanckos Tobias
Karlström Felix
Klemets William
Laaksoharju Markus
Lang Rasmus
Lasén Joakim
Lassfolk Aron
Malm Tony
Malmsten Christoffer
Mäntymäki Niko
Nirkkonen Niklas
Snickars Hampus
Solvin Jonas
Westin Lucas
Österåker Ellinor

Yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Utbildning i sjöfart
Sjökapten (YH)

Fellman Andreas
Heikkilä Sami
Henriksson Johan
Isaksson Jens
Lehtonen Enni
Ortio Miikka
Reijonen Lucas
Sarivaara Lauri
Sjölander Emil

Maritime Management
Sjökapten (YH)

Heinonen Matti
Ngonga Kamga Armand

 

 Yrkeshögskoleexamen inom social- och hälsovård

Nursing
Sjukskötare (YH)

Awotunde Folashade
Mccrea David
Oguno Linda
Raut Shruti

Utbildning till barnmorska
Barnmorska (YH)

Backlund Pedersen Maria
Sundström Madelen

Utbildning till hälsovårdare
Hälsovårdare (YH)

Finne Evelina
Fischer Bharathi
Fjäder Ellen
Fältmarsch Sabina
Heinull Erica
Holmborg Sofia
Holmström Henna
Kiviniemi Aino
Kärr Hanna
Lundberg Julianne
Manelius Lina
Marjanen Sara
Norrgrann Stefan
Nyholm Carina
Pellas Madeleine
Salonen Juliette
Sikkilä Johanna
Sritasung Saowalak
Strömbäck Alexandra
Sundström Anni
Söderblom Cathrina
Wahlbeck Madelene
West Micaela
Österberg Malin

Utbildning till socionom
Socionom (YH)

Andersin Charlotta
Blomster Linda
Ekman Rebecca
Ekström Janette
Grönvik Irene
Gädda Julia
Hjulfors Sonja
Holmberg Emilia
Holm-Haavisto Anne
Holmström Clarissa
Hovi Julia
Jansson Elvira
Juutinen Milja
Järf Elin
Karf Jennie
Karjalainen Petra
Korhonen Maria
Kåll-Virtanen Sarah
Käld Mia
Laiho Lotta
Malmberg Julia
Meriheinä Susanna Ingeborg
Mieronkoski Ritva
Nordlund Johanna
Nyman Anne-Lie
Påhls Julia
Raevuori Mariella
Rak-Häggblom Annami
Rönnkvist Elin
Sjölund Madeleine
Starck Lotta
Sundbäck Tina
Thors Martina
Vägar Josefine
Weckström Bodil Erika
Wik Victor

Utbildning till sjukskötare
Sjukskötare (YH)

Ek Jamina
Flygare Ronja
Gustavsson Louise
Haapamäki Jere
Kekkonen Mona
Lassfolk Josefine
Lindvall Sara
Toivio Ninja
Vesternäs Hanna
Wester Amanda
Åkerlund Jeanette
Österholm Linda

Yrkeshögskoleexamen inom turism- och kosthållsbranschen

Utbildning inom turism
Restonom (YH)

Herrlin Christian

Yrkeshögskoleexamen inom skönhetsbranschen

Utbildning inom skönhetsbranschen
Estenom (YH)

Ek Elin
Göthelid Linnea
Koponen-Shahin Mia
Norrgård Julia
Nymalm Anna
Punsar Malin

 

Högre yrkeshögskoleexamen

Högre yrkeshögskoleexamen inom teknik

Industrial Management and Engineering
Ingenjör (högre YH)

Blomqvist Kim
Bodman Petter
Fagerhed Viktor
Nyby Edward
Rantanen Katja
Ravald Alex
Rönnqvist Robin

Utbildning i teknologibaserat ledarskap
Ingenjör (högre YH)

Hermans Tom
Hindersson Marcus

Högre yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Leadership and Service Design
Tradenom (högre YH)

Awahnde Magdalene
Awahnde Ngwa
Baranovskaja Katerina
Bisnar-Ingco Imee
Hafeez Kirsi
Rehn Sophia
Ukpabi Grace

Högre yrkeshögskoleexamen i naturbruk

Natural Resource Management
Skogbruksingenjör (högre YH)

Nylund Mikael

Natural Resource Management
Hortonom (högre YH)

Gabrielsson Pernilla

Högre yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området

Utbildning inom social- och hälsovård
Barnmorska (högre YH)

Molnå Jessica

Utbildning inom social- och hälsovård
Sjukskötare (högre YH)

Nordlund Maria
Sjövik Camilla
Vuorinen Pernilla Maria
Åkerlund Heidi

Utbildning inom social- och hälsovård
Socionom (högre YH)

Henriksson Petra Susanne

 

Gå till "Nyheter"