22.12.2021

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia under höstterminen 2021

rosor dimission novia4

Yrkeshögskolan Novia har glädjen att under tiden 19.6.2021 - 21.12.2021 dimittera 234 studerande. Grattis till er examen och välkommen med i Novias alumngemenskap.

Observera att postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (1129/2014). Följande personer har givit sitt godkännande för publicering.

Vi frågor vänligen kontakat Isabella Alén, alumnkoordinator, isabella.alen@novia.fi

Yrkeshögskoleexamen

Yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Företagsekonomi
Tradenom (YH)

Bast Jenna, Vasa
Bergman Sebastian, Åbo
Bertlin Jessica, Vasa
Bjarnason Hellnäs Alexander, Vasa
Björkskog Evelina, Larsmo
Bodö Elin, Åbo
Bosas Linda, Åbo
Emet Jonathan, Åbo
Engman Jessica, Korsholm
Eskola Roberta, Sjundeå
Finell Simon, Vasa
Graeffe Johnny, Åbo
Grandén Sara, St Karins
Grannas Karolina, Vasa
Gustafsson Matilda, Åbo
Helle Ida, Åbo
Herranen Niklas, Vasa
Liljedal Carina, Vasa
Lindqvist Sophie, Åbo
Rajalin Benjamin, Åbo
Råberg Marcus, Raseborg
Sandell Emilia, Rusko
Sarin Malin, Korsholm
Singh Sumit, Jakobstad
Sten Gabriella, Malax
Svenns Emma, Malax
Vähäkangas Anton, Pedersöre
Wikman Jimmy, Jakobstad
Öling Elin, Vasa

Yrkeshögskoleexamen inom teknik

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik, byggmästare
Byggmästare (YH)

Björkqvist Dennis, Raseborg
Englund Jimmy, Raseborg
Holappa Wiktor, Sibbo
Nordberg Anton, Kökar

Utbildning i byggnads- och samhällsteknik
Ingenjör (YH), byggnadsteknik och samhällsteknik

Breen Shane, Borgå
Lautamo Riikka, Vasa

Utbildning i el- och automationsteknik
Ingenjör (YH), automationsteknik

Sundström Lukas, Vasa

Energy Technology
Ingenjör (YH), energiteknik

Braun Sebastian, Tyskland

Utbildning i maskin- och produktionsteknik
Ingenjör (YH), maskinteknik

Klemets Richard, Vasa
Rautelius Oscar, Raseborg
Storbacka Frans, Karleby

Utbildning i produktionsekonomik
Ingenjör (YH), produktionsekonomi

Järvinen Verneri, Vasa
Seittu Sami, Vasa
Wu Dan, Korsholm

 

Yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Maritime Management
Sjökapten (YH)

Dundurs Eduards, Lettland
Fabre Jussi, Åbo
Torikka Ville, Pargas

Utbildning i sjöfart
Sjökapten (YH)

Grönroos Adrian, Åbo
Koskinen Eetu, Åbo
Lahti-Nuuttila Kristoffer, Åbo
Svanström Anton, Åbo
Swahn Julia, Åbo
Walls Jon, Raseborg

Yrkeshögskoleexamen inom kultur

Utbildning i musik
Musiker (YH)

Björkvall Fredrik, Jakobstad

Utbildning i musik och scenkonst
Musiker (YH)

Fagerholm Tobias, Jakobstad
Harju Heidi, Villmanstrand
Lorenzatti Andrè, Italien
Manninen Kirsti, Helsingfors
Oppes Veronica, Italien
Sandvik Jan, Seinäjoki

Utbildning i musik
Musikpedagog (YH)

Forsbacka Joel, Helsingfors
Kåll Irene, Jakobstad

Yrkeshögskoleexamen inom naturbruk

Utbildning inom naturbruk och miljö
Hortonom (YH)

Koskenvesa Maria, Esbo

Yrkeshögskoleexamen inom social- och hälsovård

Nursing
Sjukskötare (YH)

Aavik Kärt, Vasa
Ahonen Deborah, Vasa
Alanen Ireen, Vasa
Avila Ehvone, Vasa
Ezerie Faith, Vasa
Jorge Airen, Vasa
Kwegyir-Afful Gregory, Vasa
Mansén Cecilia, Vasa
Nguyen Trang, Varpaisjärvi
Opoola Fatimoh, Vasa
Owusu Yvonne, Vasa
Oyuga Donata, Vasa

 

Yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området


Utbildning till bioanalytiker
Bioanalytiker (YH)

Enkvist Anna-Lovisa, Larsmo
Eriksson Hanna, Jakobstad
Jansson Maija, Pargas
Kecklund Rebecca, Larsmo
Lindahl Dine, Korsholm
Lindholm Christa, Vasa
Perätalo Frida, Vasa
Rintamäki Marjut, Vasa
Skog Linn, Vasa
Sundström Erica, Vasa

Utbildning till barnmorska
Barnmorska (YH)

Bergvik Alina, Korsholm
Finell Rita, Kronoby
Klemets Jennifer, Vasa
Malm Jasmine, Vasa
Rintamäki Emma, Vasa
Rönn Patricia, Korsholm
Sandén Sandra, Pedersöre

Utbildning till hälsovårdare
Hälsovårdare (YH)

Björkström Sara, Larsmo
Byskata Erica, Pedersöre

Utbildning till röntgenskötare
Röntgenskötare (YH)

Backlund Tove, Vörå
Granholm Pia-Maria, Vasa
Grind Sofia, Korsholm
Pyy Elin, Pargas
Suominen Charlotta, Vasa
Wistbacka-Långbacka Maria, Vasa
Åkers Evelina, Vörå

 

Utbildning till socionom
Socionom (YH)

af Hällström Inga-Lene, Kristinestad
Blomqvist Nora, Pedersöre
Ek Anton, Vasa
Eklund Ellen, Helsingfors
Eklund Jennie, Korsholm
Fagerström Ulrika, Jomala
Frilund Amanda, Munsala
Goodwin Sarah, Jakobstad
Gripenberg Petra, Vasa
Gäddnäs Elin, Pedersöre
Henriksson Laura, Åbo
Henriksson Mia, Åbo
Holländer Alexandra, Pargas
Johansson Anna, Jakobstad
Johansson Emira, Mariehamn
Jäntti Emma, Vasa
Korander Janni, Åbo
Korpikangas Ida, Kyrkslätt
Lanne Laura, Åbo
Lehtonen Henna, Pargas
Levandoffsky Carmela, Pargas
Lindberg Evita, Raseborg
Makkee Lotte, Åbo
Mantere Jenni, Åbo
Melarti Anne, Åbo
Mikander Melanie, Vasa
Mäenpää Tina, Pedersöre
Määttänen Emma, Åbo
Nylund Johanna, Vasa
Packalén Elizabeth, Saltvik
Pekkarinen Heidi, Nykarleby
Renvall Vanessa, Vasa
Rosas Aurelia, Åbo
Saarijärvi Hanna, Vasa
Sjöstrand Maria, Helsingfors
Skog Micaela, Vasa
Smulter Ellen, Mariehamn
Snellman Johanna, Vasa
Stambej Nicole, Helsingfors
Sten Madeleine, Vasa
Söderblom Mathilda, Åbo
Toppar Patricia, Korsholm
Wahlberg Lina, Åbo
Witick Lotta, Vasa
Ylitalo Jenna, Åbo
Östergård Annika, Vasa
Östman Lina, Vasa

Utbildning till sjukskötare
Sjukskötare (YH)

Arifi Sanne, Sverige
Björkqvist Carla, Pargas
Boström Katja, Åbo
Broända Josefin, Nykarleby
Böling Tilda, Korsholm
Carlström Emma, Närpes
Dinh Jasmin, Malax
Granfors Matilda, Vasa
Granlund Victoria, Vasa
Herrgård Jennifer, Malax
Hildén Erika, Korsholm
Isaksson Maria, Nykarleby
Jokinen Madeleine, Åbo
Kajan Rebecca, Vasa
Karell Cilla, Åbo
Karlsson Sandra, Pargas
Kuoppamaa Jenna, Vasa
Leppänen Elin, Kristinestad
Lillvik Emilia, Nykarleby
Lillås Fanny, Kristinestad
Lindström Veronica, Pargas
Lithén Tilda, Korsholm
Ljung Emilia, Korsholm
Nygård Emelie, Vasa
Nylén David, Åbo
Nyström Charlotte, Pargas
Raudasoja Hanna, Pedersöre
Reinilä Emelie, Korsnäs
Roeva Irina, Vörå
Råholm Anna, Korsholm
Snellman Zacharias, Vasa
Stenbäck Tilde, Korsnäs
Svenfelt Tanja, Vasa
Timmerbacka Ida, Kronoby
Träskvik Emilia, Kristinestad
Tuominen Adelina, Kristinestad
Tylli Emilia, Vasa
Wendlin Mikael, Vasa
Yli-Valkama Nea, Kristinestad
Åkerlund Magnus, Jakobstad

 

Yrkeshögskoleexamen inom turism- och kosthållsbranschen

Utbildning inom turism
Restonom (YH)

Jawara Jenni, Åbo

 

Högre yrkeshögskoleexamen


Högre yrkeshögskoleexamen i sjöfart

Autonomous Maritime Operations
Ingenjör (högre YH), sjöfart

Huuskonen Katja, Pemar
Jerohin Aleksi, Korsholm
Kallio Esa, Hattula
Minakova Daria, Estland
Nylander Joni, Helsingfors

Maritime Management
Ingenjör (högre YH)

Rosenberg-Brunila Kenneth, Lemland
Wideman Lucas, Lumparland

Maritime Management
Sjökapten (högre YH)

Lunkka Santeri, Helsingfors

 

Högre yrkeshögskoleexamen inom teknik

Industrial Management and Engineering
Ingenjör (högre YH)

Huggare Peter, Vasa
Rehman Abdul, Tammerfors
Rönnblad Sofia, Malax
Stenfors Jan, Vasa

Teknologibaserat ledarskap
Ingenjör (högre YH)

Ahlvik-Fors Carina, Pedersöre
Järveläinen Henrik, Korsholm

 

Högre yrkeshögskoleexamen i företagsekonomi

Leadership and Service Design
Tradenom (högre YH)

Kaarnavaara-Puutio Mari,  Åbo
Dahlén Max, Åbo

Leadership and Service Design
Formgivare (högre YH)

Suihkonen Anneli, Åbo

Leadership and Service Design
Restonom (högre YH), turism

Urvas Milla, Åbo

 

Högre yrkeshögskoleexamen inom kultur

Utbildning i musikpedagogik
Musikpedagog (högre YH)

Ahlvik Pasi, Jakobstad
Björklund Eva-Lott, Kronoby
Buss Niclas, Vasa
Lund Bo, Korsholm
Westmalm Karina, Närpes
Ödahl Mats, Jakobstad
Öst Lars-Victor, Larsmo

Högre yrkeshögskoleexamen i naturbruk

Natural Resource Management
Agrolog (högre YH)

Parviainen Lumi, Pyttis

Natural Resource Management
Miljöplanerare (högre YH)

Haapamäki Jaakko, Åbo

 

Högre yrkeshögskoleexamen inom hälsovård och det sociala området

Utbildning inom social- och hälsovård
Socionom (högre YH)

Agge Susanna, Pargas
Hafström Christa, Raseborg
Malmberg Disa, St Karins
Ribäck Fanny, Åbo
Sretenovic Mikaela, Pargas

Utbildning inom social- och hälsovård
Sjukskötare (högre YH)

Lövsund Sissel, Pedersöre

Utbildning inom social- och hälsovård
Hälsovårdare (högre YH)

Eriksson Jeanette, Pargas

 

 

Gå till "Nyheter"