31.12.2015

Utexaminerade vid Yrkeshögskolan Novia december 2015

dimission

Yrkeshögskolan Novia har den stora glädjen att utexaminera under 18-31 december 2015.  Vi önskar er all lycka och framgång i arbetslivet!
Postfixet (YH) och (högre YH) i examenstiteln hör till och uttrycker att det är fråga om en högskoleexamen (F352/2003).

Utbildningsområde: Teknik och kommunikation

Examen: Ingenjör (YH)

Utbildningsprogrammet för maskin- och produktionsteknik, Vasa

Björklund Peter, Jakobstad

Grind Christian, Vörå

Häggblom Richard, Esbo

Karlsson Björn, Kimitoön

Sundqvist Mats-Helge, Larsmo

Utbildningsprogrammet för elektroteknik, Vasa

Lytz Hampus, Närpes

Nilsson Christian, Nykarleby

Utbildningsprogrammet för informationsteknik, Vasa

Aho Jens-Peter, Korsholm

Börg Mathias, Vasa

Liljeström Simon, Vasa

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Raseborg

Kaivola Karolina, Kyrkslätt

Kylander Rasmus, Kyrkslätt

Savolainen Jonathan, Kristinestad

Utbildningsprogrammet för byggnadsteknik, Vasa

Björkman Petter, Vasa

Malakouti Alexander, Korsholm

Nilsström Martin, Jakobstad

Nylund Niklas, Pargas

Westman Jean, Karleby

Utbildningsprogrammet för lantmäteriteknik, Vasa

Karlå Rickard, Närpes

Utbildningsprogrammet för miljöteknik, Vasa

Autio Jonatan, Kronoby

Saari Isabella, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för Environmental Engineering, Vasa
Examen: Bachelor of Engineering / Ingenjör (YH)

Doan Hang, Vietnam

Utbildningsprogrammet för arbetsledning inom byggnadsbranschen, Raseborg*
Examen: Byggmästare (YH)

Biström Filip, Raseborg

Ehrstedt Kim, Hangö

Ekström Mikael, Kyrkslätt

Johansson Artur, Pargas

Karlsson Daniel, Pargas

Sannholm Johan, Raseborg

Utbildningsprogrammet för sjöfart, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)

Berg Justus, Borgå

Flinck Joakim, Raseborg

Halkola Tuomas, Joensuu

Henricson Albert, Raseborg

Hyppönen Ahti, Helsingfors

Hörkkö Kaisa, Åbo

Kareoja Eero, Helsingfors

Kettunen Ismo, Tavastehus

Lehto Anssi, Åbo

Lindblom Ellinor, Kimitoön

Lindman Mathias, Brändö

Lindroos Bo, S:t Karins

Mankinen Katariina, Björneborg

Matikainen Rami, Åbo

Niemelä Erkki, Björneborg

Niittymäki Petteri, Åbo

Stolpe Robert, Åbo

Troberg Jessica, Pargas

Törnroos Jonas, Åbo

Westergård Magnus, Korsholm

Westerholm Per, Åbo

Wiberg Anders, Åbo

Virtanen Jari, Åbo

Examen: Ingenjör (YH)

Simola Tommi, Vanda

Utbildningsprogrammet för Maritime Management, Åbo
Examen: Sjökapten (YH)

Kallio Esa, Åbo

Nordling Eva, Åbo

Saari Eveliina, Nystad

Utbildningsområde: Kultur

Utbildningsprogrammet för bildkonst, Jakobstad
Examen: Bildkonstnär (YH)

Magnusson Oskar, Vasa

Utbildningsprogrammet i formgivning, Åbo
Examen: Formgivare (YH)

Ericsson Katarina, Janakkala

Helenius Heidi, Vanda

Jansson Daiana, Jomala

Kalliokoski Juuli, Åbo

Lindqvist Denise, Raseborg

Utbildningsprogrammet för musik, Jakobstad
Examen: Musikpedagog (YH)

Nordström Emil, Pargas

Sandin Oskar, Jakobstad

Examen: Musiker (YH)

Lillkung Erik, Nykarleby

Pyrhönen Merja, Karleby

Utbildningsprogrammet i scenkonst, Vasa
Examen: Dramainstruktör (YH)

Rantala Tiia, Vanda

Utbildningsområde: Social-, hälso- och idrottsområdet

Utbildningsprogrammet för vård, Vasa
Examen: Sjukskötare (YH)

Anderson Jessica, Nykarleby

Backlund Pernilla, Korsholm

Bergström Sanna, Vasa

Björklund Alexandra, Pedersöre

Björkskog Evelina, Larsmo

Björkström Julia, Larsmo

Drifell Elin, Nykarleby

Eklund Nina, Larsmo

Enlund Isabella, Jakobstad

Flykt Laura, Korsholm

Forss Sonja, Vörå

Granlund Jeanette, Malax

Granqvist Sara, Korsnäs

Hagman Melinda, Jakobstad

Hagman Sara, Jakobstad

Hanhikoski Emma, Evijärvi

Håkans Anna, Korsholm

Johansen Stina, Malax

Kaas Linn, Närpes

Lassus Sofia, Nykarleby

Lillskrubb Kira, Kronoby

Löfgren Jonathan, Jakobstad

Maars Sandra, Malax

Malm Malin, Närpes

Nordlund Alexandra, Vörå

Nyfelt Hanna, Jakobstad

Nyfelt Sarah, Larsmo

Nyman Anna-Karin, Korsholm

Roos Emma, Malax

Snellman Marika, Jakobstad

Snellman Tony, Jakobstad

Tylli Lise, Norge

Wentin Alexandra, Karleby

Westerlund Anne-Marie, Korsnäs

Westerlund Richard, Korsholm

Ågren Rebecca, Karleby

Examen: Barnmorska (YH)

Björkström Janina, Pedersöre

Granvik Tina, Evijärvi

Gustafsson Tina, Vörå

Hahka Heidi, Vörå

Junell Regina, Pedersöre

Nordman Anna, Vasa

Näsman Sara, Korsholm

Paajanen Larissa, Vasa

Wahlberg Susanna, Vasa

Öhman Linda, Vörå

Utbildningsprogrammet för vård, Åbo
Examen: Sjukskötare (YH)

Andersson Sara, Kimitoön

Balogh Mia, Åbo

Cederberg Adam, Jakobstad

Ehrnström Linda, Pargas

Engström Jessica, Pargas

Farah Ramlo, Åbo

Fellman Katinka, Jakobstad

Fridlund Beatrice, Nykarleby

Gröndahl Krista, S:t Karins

Grönholm Minna, Kimitoön

Haavisto Maria, Sjundeå

Henriksson Ida, Jomala

Hämäläinen Sanisa, Borgå

Johansson Sofia, Raseborg

Lindholm Ida, Raseborg

Maunula Laura, Åbo

Meriruoho Robert, Åbo

Saari Nathalie, Raseborg

Storfors Marie-Helene, Pargas

Sundberg Erika, Mariehamn

Tegengren Jens, Grankulla

Under Susanne, Borgå

Examen: Hälsovårdare (YH)

Gustafsson Monica, Borgå

Degree Programme in Nursing, Vasa
Examen: Bachelor of Health Care / Sjukskötare (YH)

Brown Evelyn, Vasa

Kallinki Julia, Seinäjoki

Kayatta Ruth, Vanda

Khadka Sujata, Jakobstad

Kolmakova Daria, Ryssland

Ngotho Magdalene, Vasa

Njagi Irene, Vasa

Odari Alice, Kenya

Onyemaucheya Kelechi, Vasa

Osei Akoto Eunice, Ghana

Plokhotnikov Janette, Filippinerna

Saulon Kenneth, Filippinerna

Zawril Sara, Vasa

Utbildningsprogrammet för radiografi och strålbehandling,Vasa
Examen: Röntgenskötare (YH)

Ek Rebecca, Korsholm

Fogde Robin, Malax

Forsström Anna-Lotta, Närpes

Hjulfors Sofia, Karleby

Holtti Emma, Vasa

Håkans Hanna, Närpes

Hällund Michael, Larsmo

Johansson Thomas, Mariehamn

Lillfors Carola, Karleby

Norrén Frida, Korsholm

Utbildningsprogrammet för bioanalytik, Vasa
Examen: Bioanalytiker (YH)

Hjulfors Fredrica, Vasa

Ingves Sofie; Kristinestad

Julin Jonna, Nykarleby

Lindewall Maria, Vasa

Mäkelä Tanya, Vasa

Peltola Emmi, Jakobstad

Rösgren Erika, Närpes

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Vasa
Examen: Socionom (YH)

Andersson Ellen, Jakobstad

Byggmästar Emilia, Larsmo

Djupsjöbacka Lisa, Vörå

Ekholm Pia, Malax

Englund Johanna, Larsmo

Guss Antonia, Vasa

Hahto Heidi, Pedersöre

Holmborg-Snellman Sofia, Larsmo

Ingo Heidi, Korsholm

Jokinen Emma, Ylöjärvi

Kanckos Nadja, Pedersöre

Klemets Sofia, Vasa

Kunnari Camilla, Uleåborg

Lampa Ida, Pedersöre

Luhtala Ulrika, Korsholm

Norrholm Natalie, Kristinestad

Pelli Maija, Vasa

Sjöholm Ida, Nykarleby

Sjöman Linnea, Malax

Smeds Felicia, Vasa

Smeds Pamela, Jakobstad

Storbacka Sabina, Jakobstad

Strömberg Julia, Jakobstad

Sund Janika, Kimitoön

Svenfelt Ahlö Victoria, Larsmo

Tulimaa Juhani, Vasa

Westerlund Anna, Nykarleby

Wikström Cecilia, Närpes

Österberg Josefin, Vörå

Utbildningsprogrammet för det sociala området, Åbo
Examen: Socionom (YH)

Alexandersson Malin, Pargas

Antfolk Anna, Närpes

Asplund Mari, Pargas

Bergström Erika, Ingå

Bäckman Linda, Sibbo

Ekman Theres, Kimitoön

Enqvist Janina, Pargas

Frants Mirjam, Korsholm

Gottberg Nea, Lojo

Grönholm Sanna, Raseborg

Grönholm Therese, Vasa

Harms Anthea, Åbo

Hildén Sandra-Maria, Pargas

Holmqvist Malin, Raseborg

Jäkälä Josefina, Raseborg

Kallström Elinor, Hangö

Karlsson Sofia, Mariehamn

Karomäki Malin, Somero

Katainen Cecilia, Pargas

Kjellberg Irina, Jakobstad

Komsi Pia, Åbo

Lehtiö Hanna, Åbo

Lindgren Anna, Raseborg

Lindström Sophia, Pargas

Masar Fanny, Karleby

Norrvik Birgitta, Kristinestad

Pada Sandra, Vörå

Palander Jessica, Ingå

Ratus Jannice, Kuopio

Ribacka Sofia, Åbo

Riikonen Bettina, Raseborg

Rönnqvist Veronica, Åbo

Segerqvist Johanna, Pargas

Sjöblom Jenny, Kimitoön

Sjöblom Josefine, Raseborg

Sretenovic Mikaela, Pargas

Wikström Linda, Raseborg

Zetterman Desireé, Sund

Åhman Alexandra, Raseborg

Utbildningsprogrammet för utveckling och ledarskap (högre YH), Åbo
Examen: Sjukskötare (högre YH)

Björklöf Julia, Raseborg

Examen: Socionom (högre YH)

Lipponen Sisko, Åbo

Utbildningsområde: Naturbruk och miljöområdet

Utbildningsprogrammet för skogsbruk, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Lesch Jesper, Grankulla

Utbildningsprogrammet för skogsbruk och miljö, Raseborg
Examen: Skogsbruksingenjör (YH)

Puranen Johanna, Mäntyharju

Examen: Miljöplanerare (YH)

Backman Malin, Jakobstad

Utbildningsprogrammet för landsbygdsnäringarna och landskapsplanering, Raseborg
Examen: Hortonom (YH)

Svartgrund Annica, Korsnäs

Examen: Agrolog (YH)

Ljungberg Linda, Esbo

Ståhls Patrick, Lovisa

Utbildningsområde: Det naturvetenskapliga området

Utbildningsprogrammet i informationsbehandling, Raseborg

Examen: Tradenom (YH)

Duncker Benjamin, Raseborg

Englund Tommy, Kristinestad

Hellman Simon, Borgå

Javén Wilhelm, Raseborg

Katter Annika, Raseborg

Rantanen Cedric, Esbo

Utbildningsområde: Det samhällsvetenskapliga, företagsekonomiska och administrativa området

Utbildningsprogrammet i företagsekonomi, Åbo
Examen: Tradenom (YH)

Ahlfors Tony, Åbo

Dunderfelt Johan, Raseborg

Elvström Robin, Pargas

Färm Johannes, Pargas

Järvinen Taija, Helsingfors

Lindell Robert, Kristinestad

Mullo David, Åbo

Myntti Sara, Karleby

Möller Jonas, Sibbo

Walk Nathalie, Kimitoön

Westerholm Diana, Nykarleby

Utbildningsområde: Det humanistiska och pedagogiska området

Utbildningsprogrammet för medborgaraktivitet och ungdomsarbete, Åbo
Examen: Samhällspedagog (YH)

Berg Rohdi, Vanda

Johansson Catarina, Pargas

Nyback Julia, Korsholm

Utbildningsområde: Turism-, kosthålls- och ekonomibranschen

Utbildningsprogrammet för turism, Åbo
Examen: Restonom (YH)

Lagus Mary, Borgå

Myntti Emilia, Jakobstad

Selin Daniela, Raseborg

Selin Janina, Pargas

Gå till "Nyheter"