Antagna 2020

Grattis till er som blivit antagna, vi ser fram emot att ha er här i höst!

Här publiceras namnen på de antagna som har gett Novia tillstånd att publicera deras namn.

Mottagande av studieplats skall göras senast 22.7 kl. 15, elektroniskt på studieinfo.fi i Min Studieinfo tjänsten. Information till nya studerande hittar du på info.novia.fi

Observera, listan på antagna är inte slutgiltig, den uppdateras kontinuerligt ändra fram till 3.8 kl. 15 då reservplatsförfarandet upphör. 

Yrkeshögskolan kan häva antagningen ifall sökanden eller den antagna inte lämnat in kopior av skolbetyg eller uppvisat skolbetyg och arbetsintyg i original inom angiven tidsfrist eller om sökanden har uppgett felaktiga uppgifter i ansökan och de korrekta uppgifterna inte skulle ha berättigat till en studieplats.




Högskolornas andra gemensamma ansökan, våren 2020

Yrkeshögskolan Novia, Jakobstad

Bildkonstnär (YH), bildkonst, dagstudier (12)

  • Anderson, Lucinda (Korsholm)
  • Boström, Linnea (Vörå)
  • Hjelt, Nicole (Helsingfors)
  • Kaunisvesi, Linda (Karleby)
  • Kujala, Veera (Helsingfors)
  • Kuula, Sofia (Korsholm)
  • Railio, Lina (Vasa)
  • Rosenberg, Johanna (Kimitoön)
  • Sleptsova, Elizaveta (Ryssland)
  • White, Seren (Åland)

Bildkonstnär (YH), fotografering, dagstudier (15)

  • Gustafsson, Irene (Raseborg)
  • Hylén, Pia (Sverige)
  • Kollberg, Sara (Sverige)
  • Lundmark, David (Sverige)
  • Mustonen, Teemu (Tammerfors)
  • Nettréus, Allis (Sverige)
  • Nordberg, Benjamin (Närpes)
  • Scharnberg, Marc (Sverige)
  • Stenersen Nilsson, Josefine (Sverige)
  • Ström, Daniela (Korsholm)
  • Sundqvist, Cajsa (Larsmo)
  • Söderström, Eric (Raseborg)
  • Vistbacka, Matilda (Borgå)

Formgivare (YH), grafisk design, dagstudier (14)

  • Eklund, Victor (Jakobstad)
  • Hällfors, Isabelle (Raseborg)
  • Kecklund, Monica (Larsmo)
  • Kjellberg, Renate (Kimitoön)
  • Lindström, Nelly (Esbo)
  • Löflund, Frans (Jakobstad)
  • Rosqvist, Lael Zerena Melete (Borgå)
  • Skarpman, Jonna (Hangö)
  • Snellman, Cecilia (Jakobstad)
  • Svanström, Tove (Jakobstad)
  • Örn, Elin (Korsholm)

Formgivare (YH), inredningsarkitektur, dagstudier (9)

  • Ahlholm, Emma (Nykarleby)
  • Ahlsved, Elin (Nykarleby)
  • Björklund, Louise (Pedersöre)
  • Granfelt, Emma (Sibbo)
  • Häggblom, Adina (Jakobstad)
  • Hägglund, Linn (Vasa)
  • Höglund, Evelina (Jakobstad)
  • Puskala, Veera (Karleby)
  • Vanhanen, Hanna (Helsingfors)

Musiker (YH), kyrkomusik/barockmusik, flerform (2)

  • Oksanen, Tähti (Tammerfors)
  • Palmiola, Johanna (Karleby)

Musiker (YH)/Musikpedagog (YH), dagstudier (12)

  • Ahlholm, Mikael (Malax)
  • Airaksinen, Elias (Uleåborg)
  • Lång, Hanna (Korsholm)
  • Palmer, Milton (Mariehamn)
  • Schultz, Joel (Helsingfors)
  • Skeppar, Daniel (Jakobstad)
  • Tauriainen, Esko (Kajana)
  • Thomasson, Linn (Helsingfors)
  • Åberg, Heidi (Helsingfors)

Musikpedagog (högre YH), flerform (14)

  • Ahlvik, Pasi (Jakobstad)
  • Buss, Niclas (Vasa)
  • Holmberg, Kristoffer (Raseborg)
  • Hultgren, Carl-Johan (Jakobstad)
  • Kullbäck, Emilia (Vörå)
  • Lindblom, Stefan (Vasa)
  • Lund, Bo (Korsholm)
  • Sjölind, Fanny (Jakobstad)
  • Strömbäck, Victor (Närpes)
  • Westmalm, Karina (Närpes)
  • Ödahl, Mats (Jakobstad)

Yrkeshögskolan Novia, Raseborg

Agrolog (YH)/Skogsbruksingenjör (YH), dagstudier (26)

  • Enström, Patricia (Korsholm)
  • Flöjt, Victor (Kronoby)
  • Forsman, Elin (Borgå)
  • Grankulla, Kent (Larsmo)
  • Grönman, Oskar (Raseborg)
  • Illman, Henrik (Borgå)
  • Indola, Beata (Helsingfors)
  • Lundelin, Jasper (Raseborg)
  • Norrbygård, Jesper (Kronoby)
  • Norrén, Lukas (Korsholm)
  • Pulkkinen, Sari (Sagu)
  • Sandholm, Disa (Esbo)
  • Sjöblom, Oliver (Vasa)
  • Smeds, Viktor (Malax)
  • Tallqvist, Max (Borgå)
  • Tengström, Michael (Raseborg)
  • Väyrynen, Björn (Kyrkslätt)
  • Westerlund, Mette-Lisa (Borgå)
  • Wikström, Malin (Raseborg)
  • von Martens, Marie (Kyrkslätt)
  • Ölander, Wilma (Raseborg)

Byggmästare (YH), dagstudier (14)

  • Blomberg, Axel (Borgå)
  • Damén, Oscar (Raseborg)
  • Gröning, Viktor (Raseborg)
  • Grönqvist, Elin (Raseborg)
  • Juslin, Benjamin (Raseborg)
  • Jäkälä, Simon (Raseborg)
  • Kiuru, Emil (Raseborg)
  • Lönnqvist, Cecilia (Mäntsälä)
  • Malm, Markus (Helsingfors)
  • Pilviö, Niklas (Kyrkslätt)
  • Selenius, Marianne (Raseborg)
  • Siro, Jens (Raseborg)
  • Tarvonen, Christian (Pedersöre)
  • Åkerlind, Morris (Lovisa)

Ingenjör (YH), byggnads- och samhällsteknik, Raseborg, dagstudier (19)

  • Blomqvist, Lucas (Lovisa)
  • Dahlblom, Wille (Finström)
  • Johnsson, William (Raseborg)
  • Karlsson, Robin (Pargas)
  • Lindberg, Linus (Raseborg)
  • Montonen, Minka (Lojo)
  • Nordberg, Anton (Kökar)
  • Nylund, Joonas (Raseborg)
  • Salin, Melissa (Pargas)
  • Salmi, Oskar (Åbo)
  • Simberg, Mattias (Raseborg)
  • Skogman, Rasmus (Sibbo)
  • Sundström, Lucas (Raseborg)
  • Söderholm, Dick (Sjundeå)
  • Väre, Walter (Kyrkslätt)
  • Öberg, Jojje (Ingå)

Yrkeshögskolan Novia, Vasa

Barnmorska (YH), dagstudier (13)

  • Aspholm, Fanny (Vasa)
  • Friberg, Matilda (Korsholm)
  • Fältros, Lea (Larsmo)
  • Häggman, Doris (Nykarleby)
  • Lehto, Fanny (Salo)
  • Mamuzai, Humaira (Vasa)
  • Mannfolk, Ida (Korsholm)
  • Nilsen, Rakel (Larsmo)
  • Rentola, Mirja (Karleby)
  • Risberg, Victoria (Närpes)
  • Store, Maria (Karleby)
  • Witting, Inessa (Mariehamn)

Bioanalytiker (YH), dagstudier (13)

  • Ahllund, Isa (Vasa)
  • Draginovic, Mirza (Malax)
  • Gäddnäs, Julia (Pedersöre)
  • Hästbacka, Ann-Sofie (Kronoby)
  • Jyrkänkoski, Karin (Vanda)
  • Kallinen, Minea (Raseborg)
  • Knuts, Cecilia (Vasa)
  • Pirttiperä, Samuel (Korsholm)
  • Salonen, Jemina (Jakobstad)
  • Siimes, Nathalie (Åbo)
  • Sjöberg, Mona (Esbo)
  • Snellman, Linda (Larsmo)
  • Westergård, Maija (Korsholm)

Hälsovårdare (YH), Vasa, dagstudier (17)

  • Bondas, Cecilia (Korsholm)
  • Byggningsbacka, Lova (Korsholm)
  • Bäck, Erica (Malax)
  • Elenius, Susanna (Vasa)
  • Fors, Patricia (Korsholm)
  • Granskog, Beata (Närpes)
  • Holmback, Hilma (Korsholm)
  • Hyöty, Lina (Korsholm)
  • Järf, Johanna (Korsholm)
  • Larionova, Valeriia (Närpes)
  • Nyman, Andrea (Pedersöre)
  • Pada, Madelene (Närpes)
  • Qvist, Sandra (Vörå)
  • Storbacka, Malin (Kronoby)
  • Tallgård, Isabella (Vasa)
  • Värnström, Jennie (Pedersöre)
  • Åkerlund, Wilma (Pedersöre)

Ingenjör (YH), byggnads- och samhällsteknik, Vasa, dagstudier (42)

  • Aarnio, Lukas (Korsholm)
  • Andersson, Guido (Sibbo)
  • Bertell, Elias (Vörå)
  • Bobacka, Alexander (Jakobstad)
  • Enkvist, Abbe (Pargas)
  • Forsell, Kevin (Esbo)
  • Fredriksson, Victoria (Borgnäs)
  • Graeffe, Benjamin (Raseborg)
  • Hongell, Benjamin (Hangö)
  • Isoaho, Daniel (Korsholm)
  • Johansson, Emil (Pedersöre)
  • Järnström, John (Pargas)
  • Kaanela, Jesse (Pargas)
  • Kanerva, Linus (Korsholm)
  • Kolppanen, Henrik (Salo)
  • Kronlund, Johanna (Kronoby)
  • Kullbäck, Matias (Vörå)
  • Lahtinen, Julia (Kristinestad)
  • Lindqvist, Cecilia (Malax)
  • Lindroos, Simon (Borgå)
  • Lundström, Lucas (Raseborg)
  • Majabacka, Amanda (Kronoby)
  • Metanov, Ivan (Vasa)
  • Nyfelt, Julia (Pedersöre)
  • Näs, Mathilda (Närpes)
  • Penttinen, Nico (Nykarleby)
  • Pihlström, Alexander (Raseborg)
  • Saarela, Mattias (Vörå)
  • Sandström, Oskar (Larsmo)
  • Silvander, Sami (Karleby)
  • Sjöberg, Daniel (Raseborg)
  • Strand, Jenny (Närpes)
  • Stråka, Anton (Nykarleby)
  • Stråka, Linus (Nykarleby)
  • Strömfors, Oskar (Borgå)
  • Vikström, Cevin (Pedersöre)
  • Wallenius, Johan (Raseborg)
  • Winkelmann, Oskar (Lemland)
  • Wörgren, Jacob (Närpes)
  • Österberg, Kevin (Jakobstad)
  • Österblad, Michelle (Malax)

Ingenjör (YH), el- och automationsteknik, dagstudier (116)

  • Achrén, Christoffer (Vörå)
  • Ahlskog, Carl (Vasa)
  • Al-Hamaundi, Josef (Vasa)
  • Asp, Mattias (Vasa)
  • Asplund, Kevin (Pedersöre)
  • Attianese, Antonio (Vasa)
  • Back, Sandra (Vasa)
  • Back, Tobias (Korsholm)
  • Backman, Christoffer (Vasa)
  • Backström, Linus (Borgå)
  • Berglund, Dag (Jakobstad)
  • Berglund, Lucas (Esbo)
  • Biskop, Petter (Kronoby)
  • Björkskog, Anton (Larsmo)
  • Björkskog, Kevin (Brändö)
  • Blomster, Mattias (Sibbo)
  • Blomström, Isak (Larsmo)
  • Bodman, Oskar (Korsholm)
  • Byholm, Elias (Vasa)
  • Costache, Catalin (Jomala)
  • Engholm, Conny (Pargas)
  • Englund, David (Pedersöre)
  • Engman, Vicktor (Korsholm)
  • Eskman, Axel (Helsingfors)
  • Flygare, Nicholas (Vörå)
  • Forsblom, Filip (Pedersöre)
  • Forsblom, Oscar (Sibbo)
  • Forsén, Daniel (Pedersöre)
  • Guss, Filip (Vasa)
  • Hjortman, Jonas (Korsholm)
  • Hollsten, Fredrik (Malax)
  • Holmbäck, Valter (Karleby)
  • Holmqvist, Simon (Ingå)
  • Häggblom, Viktor (Närpes)
  • Häggman, Viktor (Åland)
  • Häggman, William (Pedersöre)
  • Hästö, Oliver (Vasa)
  • Johansson, Benjamin (Jakobstad)
  • Johansson, Robin (Vasa)
  • Juntunen, Robin (Vasa)
  • Karlsson, Linus (Borgå)
  • Karlsson, William (Pargas)
  • Kekic, Ajdin (Närpes)
  • Knipström, Noel (Korsholm)
  • Korpela, Markus (Korsholm)
  • Krook, Lukas (Närpes)
  • Kullberg, Mathias (Raseborg)
  • Kumpu, William (Jakobstad)
  • Kåll, Alexander (Jakobstad)
  • Lassus, Adam (Jakobstad)
  • Lavilampi, Sami (Vasa)
  • Lille, Fredrik (Pedersöre)
  • Lindblom, Axel (Korsholm)
  • Lindvall, Elias (Nykarleby)
  • Lundegård, Zacharias (Malax)
  • Lönngren, Carl (Åland)
  • Mollgren, Viktor (Korsholm)
  • Monnberg, Linus (Helsingfors)
  • Myhrman, André (Larsmo)
  • Nikander, Jesper (Hangö)
  • Nurmio, Edvin (Vasa)
  • Nyberg, Alexander (Jakobstad)
  • Nyfors, Amanda (Larsmo)
  • Nygård, Nikolai (Jakobstad)
  • Nyholm, Wilma (Kristinestad)
  • Nynäs, Daniel (Jakobstad)
  • Nyqvist, Herman (Kronoby)
  • Paajanen, Walter (Vasa)
  • Qvist, Isac (Korsholm)
  • Raunio, Didrik (Vasa)
  • Rausk, Linnéa (Vörå)
  • Salo, Patrik (Esbo)
  • Sharma, Conor (Jakobstad)
  • Sjögren, Casper (Korsnäs)
  • Snellman, David (Pedersöre)
  • Snellman, Isak (Jakobstad)
  • Snickars, Alex (Närpes)
  • Snåre, Emil (Kronoby)
  • Stenström, Alexander (Kimitoön)
  • Stor, Dennis (Kronoby)
  • Storgård, Mathias (Korsholm)
  • Ström, Markus (Korsholm)
  • Ståhlberg, William (Jakobstad)
  • Suojanen, Nico (Vasa)
  • Söderback, Isak (Malax)
  • Söderbacka, Rasmus (Kristinestad)
  • Söderholm, Hans-Erik (Malax)
  • Söderholm, Joel (Jakobstad)
  • Söderholm, Marcus (Vasa)
  • Tallgren, Alex (Korsholm)
  • Teir, Oscar (Närpes)
  • Toivio, Jimi (Korsholm)
  • Udd, Filip (Malax)
  • Vannäs, Kevin (Jakobstad)
  • Vikström, Robin (Larsmo)
  • Väglund, Valter (Malax)
  • Wallin, Hannes (Vörå)
  • Wester, Adam (Vörå)
  • Westerback, Hugo (Jakobstad)
  • Wikar, Tobias (Jakobstad)
  • Wilkman, Andreas (Borgå)
  • Wilén, Axel (Raseborg)
  • Witting, Isabelle (Vasa)
  • Åman, Joel (Vasa)
  • Österbacka, Mick (Kronoby)

Ingenjör (YH), lantmäteriteknik (9)

  • Boström, Ben (Pedersöre)
  • Elenius, Joshua (Raseborg)
  • Forsell, Mickel (Kronoby)
  • Hagman, André (Pedersöre)
  • Kutvonen, André (Korsholm)
  • Lindqvist, Sara (Raseborg)
  • Nordin, Anna (Raseborg)
  • Sjölund, Anton (Jakobstad)
  • Villanen, Felix (Sibbo)

Ingenjör (YH), maskin- och produktionsteknik, dagstudier (69)

  • Asplund, Emil (Jakobstad)
  • Awoyele, Noah (Vasa)
  • Bertlin, Benjamin (Vörå)
  • Björk, Sam (Vasa)
  • Björklund, Madeleine (Pedersöre)
  • Björkskog, Alexander (Pedersöre)
  • Boxberg, Rasmus (Esbo)
  • Bäckman, Joachim (Raseborg)
  • Bäckström, Filip (Närpes)
  • Cavcic, Nerim (Malax)
  • Dahlfors, Erik (Korsholm)
  • Dahlnäs, Simon (Kronoby)
  • Enkvist, Joel (Pedersöre)
  • Enlund, Elias (Kristinestad)
  • Eriksson, Emil (Pargas)
  • Eriksson, Richard (Mariehamn)
  • Fant, Sebastian (Vasa)
  • Finne, Tobias (Korsholm)
  • Fors, Morgan (Nykarleby)
  • Furu, Zacharias (Jakobstad)
  • Gammal, Thomas (Malax)
  • Granholm, Niklas (Pedersöre)
  • Hagnäs, Kasper (Vasa)
  • Hellström, Allan (Kaskö)
  • Hjerpe, Jonathan (Korsholm)
  • Holtegaard Andersen, Emil (Salo)
  • Hudd, Jesse (Vasa)
  • Höglund, Morgan (Vörå)
  • Johansson, Simon (Borgå)
  • Johnsson, Jacob (Ingå)
  • Järv, Mattias (Korsholm)
  • Järvinen, Eric (Korsholm)
  • Kjötar, Fredrik (Vörå)
  • Kovanen, Viktor (Borgå)
  • Laakso, Calle (Vasa)
  • Lall, William (Korsholm)
  • Lidman, Johannes (Malax)
  • Lindqvist, Robin (Pargas)
  • Lindström, Robert (Korsholm)
  • Lundström, Linus (Sverige)
  • Norppa, Andreas (Vasa)
  • Norrgård, Niklas (Vasa)
  • Nygård, Abel (Nykarleby)
  • Orlo, Oscar (Vasa)
  • Pajala, Oscar (Vasa)
  • Peltokangas, Kevin (Pedersöre)
  • Petterson, Robin (Jakobstad)
  • Pått, Linus (Närpes)
  • Rask, Oliver (Raseborg)
  • Ruuhinen, Jussi (Korsholm)
  • Saarinen, Sebastian (Korsholm)
  • Saaristo, Oliver (Malax)
  • Sandler, Oscar (Jakobstad)
  • Sjövall, Isac (Vasa)
  • Skogman, Emil (Kristinestad)
  • Snygg, Ida (Korsholm)
  • Snåre, Simon (Kronoby)
  • Snåre, William (Kronoby)
  • Storbacka, Markus (Kronoby)
  • Söderman, Tobias (Närpes)
  • Söderström, Jimmy (Vasa)
  • Virtanen, Victor (Pargas)
  • Westerholm, Antonio (Närpes)
  • Westerlund, Robin (Korsholm)
  • Wikblom, Marcus (Nykarleby)
  • von Schoultz, Michael (Borgå)
  • Åman, Henrik (Pedersöre)

Ingenjör (YH), produktionsekonomi, dagstudier (51)

  • Ahmadi, Hamed (Vasa)
  • Bjon, Rikard (Kronoby)
  • Edén, Winston (Vasa)
  • Eklund, Carl-Alfred (Vasa)
  • Enkvist, Johannes (Larsmo)
  • Fagerholm, Cevin (Larsmo)
  • Glasberg, William (Korsholm)
  • Granlund, Noah (Jakobstad)
  • Grönqvist, Joel (Borgå)
  • Hagström, Axel (Karleby)
  • Heinonen, Henry (Pukkila)
  • Hemming, Sander (Malax)
  • Karlsson, Niklas (Pargas)
  • Koski, Lovisa (Vörå)
  • Kvarnström, Emil (Helsingfors)
  • Kärnä, Robin (Borgå)
  • Lagus, Rasmus (Malax)
  • Lassfolk, Anna (Närpes)
  • Liljekvist, Anton (Pedersöre)
  • Lillqvist, Eric (Pedersöre)
  • Lindholm, Nina (Jakobstad)
  • Ljungkvist, Felix (Vasa)
  • Lundegård, Simon (Malax)
  • Löfdahl, Kenny (Nykarleby)
  • Mattfolk, Anton (Pedersöre)
  • Mikander, Isak (Korsholm)
  • Nguyen, Kim Hieu (Närpes)
  • Nilsson, Jonas (Korsnäs)
  • Nykänen, Valtteri (Korsnäs)
  • Nylund, Sofia (Nederländerna)
  • Nyman, Emil (Vasa)
  • Nystrand, Nicoline (Korsnäs)
  • Rahkonen, Minna (Jakobstad)
  • Sandbacka, Ted (Kronoby)
  • Schöring, Oskar (Vasa)
  • Sellnäs, Gustaf (Kronoby)
  • Sigg, Lukas (Närpes)
  • Silén, Oliver (Vasa)
  • Still, Robin (Jakobstad)
  • Ström, Tilde (Korsholm)
  • Sund, Diana (Korsholm)
  • Sundqvist, Jakob (Pedersöre)
  • Sundström, André (Raseborg)
  • Vikström, Robin (Pedersöre)
  • Wargh, Isak (Jakobstad)
  • Westerlund, Richard (Korsholm)
  • Widjeskog, Milla (Korsholm)
  • Wikman, Adam (Pedersöre)

Röntgenskötare (YH), dagstudier (13)

  • Alitalo, Julia (Björneborg)
  • Björkell, Maria (Pedersöre)
  • Björkskog, Wilma (Karleby)
  • Forsman, Emma (Vasa)
  • Granö, Lena-Lis (Pedersöre)
  • Gäddnäs, Linda (Pedersöre)
  • Heinänen, Janica (Hangö)
  • Herler-Häggblom, Minna (Vasa)
  • Lundell, Lina (Korsholm)
  • Nygård, Wilhelmiina (Vasa)
  • Vestlund, Simon (Korsholm)
  • Östman, Satu (Larsmo)

Sjukskötare (YH), Vasa, dagstudier (75)

  • Ahlberg, Hanna (Kronoby)
  • Björkskog, Jan (Jakobstad)
  • Björnvik, Alvina (Pedersöre)
  • Blomqvist, Fanny (Vasa)
  • Broman, Jessika (Kimitoön)
  • Byggmästar, Amanda (Larsmo)
  • Dahlfors, Jennifer (Närpes)
  • Ehn, Julia (Korsholm)
  • Envall, Linnea (Vasa)
  • Fellman, Paulina (Jakobstad)
  • Granbacka, Linn (Kronoby)
  • Granholm, Emmi (Pedersöre)
  • Granlund, Linda (Nykarleby)
  • Grägg, Melinda (Vörå)
  • Gäddnäs, Johanna (Pedersöre)
  • Hammarberg, Wilma (Kristinestad)
  • Heinrich, Aurora (Vasa)
  • Huitula, Anna (Borgå)
  • Hägg, Ronny (Pedersöre)
  • Häggman, Mirjam (Pedersöre)
  • Höckert, Linda (Laihia)
  • Högnäs, Jenny (Jakobstad)
  • Ingberg, Emelie (Närpes)
  • Ingman, Petra (Vasa)
  • Ivars-Häggqvist, Linda (Närpes)
  • Jåfs, Matilda (Vasa)
  • Kaewsai, Pornpan (Jomala)
  • Kankaanpää, Daniela (Närpes)
  • Karkinen, Sonja (Helsingfors)
  • Kettu, Johanna (Kaustby)
  • Knipström, Thomas (Kristinestad)
  • Koivisto, Jasmin (Vasa)
  • Käcko, Anton (Jakobstad)
  • Lay, Wah (Vörå)
  • Lille, Cecilia (Pedersöre)
  • Lindfors, Evelina (Korsholm)
  • Lindqvist, Evelina (Närpes)
  • Ljungman, Jennifer (Åbo)
  • Lundberg, Nida (Vasa)
  • Löfgren, Victoria (Jakobstad)
  • Martin, Karolina (Vasa)
  • Mickelsson, Sam (Jakobstad)
  • Niemi, Ida (Närpes)
  • Ollqvist, Matilda (Kronoby)
  • Pajoslahti, Lasse (Vasa)
  • Pham, Anh (Kronoby)
  • Pått, Moa (Vasa)
  • Rantala, Wilma (Vasa)
  • Regnell, Cilla (Vasa)
  • Rosendahl, Elin (Korsnäs)
  • Saxell, mika (Norge)
  • Sebbas, Fanny (Malax)
  • Siegfrids, Johanna (Korsholm)
  • Solin, Linn-Sophie (Jakobstad)
  • Storfors, Daniel (Malax)
  • Stormblad, Anna (Malax)
  • Sundelin, Linnea (Larsmo)
  • Sundkvist, Oskar (Larsmo)
  • Sundqvist, Elin (Pedersöre)
  • Sundqvist, Wilma (Pedersöre)
  • Sundvall, Jim (Korsholm)
  • Söderström, Olof (Ilmajoki)
  • Thomasfolk, Linn (Kristinestad)
  • Tuure, Wilma (Korsholm)
  • Wahlroos, Otto (Närpes)
  • Wasberg, Jenni (Korsholm)
  • Wester, Linnéa (Närpes)
  • Westerdahl, Andréa (Korsnäs)
  • Willström, Emilia (Vasa)
  • Öst, Mathilda (Vörå)
  • Östling, Tina (Korsnäs)

Social- och hälsovård, (högre YH), Vasa, flerform (18)

  • Backman, Carin (Vörå)
  • Björkqvist, Marina (Nykarleby)
  • Englund, Carola (Pedersöre)
  • Forsberg, Mikaela (Vasa)
  • Granfors, Annika (Vörå)
  • Harjula, Emma (Korsholm)
  • Lithén, Minna (Jakobstad)
  • Lund, Karolina (Vörå)
  • Mård, Henrik (Vasa)
  • Nygård, Sofia (Korsholm)
  • Nyman, Rebecka (Vasa)
  • Rintamäki, Mikael (Korsholm)
  • Sten, Camilla (Närpes)
  • Sundqvist, Annika (Jakobstad)
  • Tuuri, Joacim (Vasa)

Socionom (YH), Vasa, dagstudier (60)

  • Asplund, Jenny (Larsmo)
  • Backholm, Micaela (Korsholm)
  • Björkman, Alvar (Jakobstad)
  • Bäck, Ellinor (Kronoby)
  • Eklund, Andrea (Jomala)
  • Enroth, Amelie (Borgå)
  • Fagerholm, Linda (Pedersöre)
  • Granholm, Rebecka (Larsmo)
  • Haglund, Cassandra (Kaskö)
  • Harju, Viktoria (Vasa)
  • Hautala, Erika (Nykarleby)
  • Henriksson, Katya (Jakobstad)
  • Hill, Rebecca (Vörå)
  • Huldén, Amanda (Jakobstad)
  • Häggman, Emma (Jakobstad)
  • Jantunen, Juliana (Korsholm)
  • Johans, Hanna (Sund)
  • Kangas, Emilia (Korsholm)
  • Kauppinen, Amanda (Pedersöre)
  • Krok, Jenny (Larsmo)
  • Kronqvist, Janina (Larsmo)
  • Kukkola, Wilma (Kronoby)
  • Lindfors, My (Sibbo)
  • Lundén, Miranda (Korsnäs)
  • Lärka, Anna (Vasa)
  • Manelius, Matilda (Kimitoön)
  • Mattas, Anni (Vasa)
  • Nguyen, Huy (Närpes)
  • Nixell, Malin (Närpes)
  • Nordlund, Daniel (Vörå)
  • Nordman, Meja (Åland)
  • Nybacka, Emma (Pedersöre)
  • Nylund, Amanda (Vasa)
  • Nyman, Emelie (Vasa)
  • Nyman, Jasmine (Vörå)
  • Palmgren, Alexandra (Korsholm)
  • Pekola, Hanna (Esbo)
  • Pörn, Jessika (Vasa)
  • Rajamäki, Josefine (Vasa)
  • Rosengård, Frida (Vasa)
  • Rosing, Nicolina (Mariehamn)
  • Sabel, Charlotte (Vasa)
  • Sjöberg, Ida (Korsholm)
  • Spikbacka, Emelie (Kronoby)
  • Ström, Erica (Närpes)
  • Sulkakoski, Elin (Pedersöre)
  • Sundberg, Wille (Jakobstad)
  • Särs, Maja (Jakobstad)
  • Viertola, Emma (Esbo)
  • Vikstrand, Josefin (Närpes)
  • Voutilainen, Jan (Vasa)
  • Warg, David (Jakobstad)
  • Warg, Lina (Korsholm)
  • West, Anton (Vasa)
  • Xhosha, Clirim (Vörå)
  • Åby, Amanda (Larsmo)
  • Östman, Lina (Vasa)

Socionom (YH), Vasa, flerform (50)

  • Antfolk, Hanna-Maria (Kristinestad)
  • Asplund, Mia (Jakobstad)
  • Blom, Pia (Nykarleby)
  • Blomquist, Amanda (Raseborg)
  • Blomqvist, Hanna Terese (Korsnäs)
  • Brännback, Pia (Närpes)
  • Bäcklund, Andreas (Malax)
  • Ek, Sandra (Närpes)
  • Frilund, Eva (Pedersöre)
  • Geberg, Kjell (Malax)
  • Geisor, Nora (Korsholm)
  • Granfors, Susanne (Vörå)
  • Granlund, Linda (Kristinestad)
  • Hardebrink, Johanna (Nykarleby)
  • Hedström, Katarina (Närpes)
  • Heikkinen, Caroline (Närpes)
  • Helgas, Jeanette (Korsholm)
  • Herrmans, Sandra (Helsingfors)
  • Karp, Jessica (Vasa)
  • Kjerulf, Erica (Korsholm)
  • Klemets, Jan (Vasa)
  • Lund, Emma-Lina (Pedersöre)
  • Malm, Cecilia (Närpes)
  • Moilanen, Ida-Sofia (Jakobstad)
  • Nieminen, Wilma (Kangasala)
  • Ollqvist, Emilia (Vasa)
  • Paasikoski, Michelle (Kristinestad)
  • Perus, Maria (Närpes)
  • Qvarfordt, Emelie (Åland)
  • Raiskinmäki, Petra (Närpes)
  • Rönn, Sofia (Kristinestad)
  • Rönngård, Emilia (Närpes)
  • Snellman, Janina (Jakobstad)
  • Snellman, Sonja (Jakobstad)
  • Sundström, Melinda (Pedersöre)
  • Tupeli, Susanna (Larsmo)
  • Urwäder, Jasmine (Malax)
  • Viinikka, Sara (Pedersöre)
  • Vikman, Jenni (Malax)
  • Vuori, Jannika (Helsingfors)
  • Williams, Heidi (Nykarleby)
  • Österback, Johnny (Korsholm)

Tradenom (YH), företagsekonomi, Vasa, dagstudier (57)

  • Albäck, Sonja (Kronoby)
  • Andersson, Elias (Vasa)
  • Andtbacka, Melker (Nykarleby)
  • Björkholm, Axel (Korsholm)
  • Bäckström, Frida (Vasa)
  • Eckerman, Emil (Vasa)
  • Eklund-Snellman, Janina (Pedersöre)
  • Ekman, Amadeus (Vasa)
  • Finne, Cecilia (Vörå)
  • Fredriksson, Christoffer (Borgnäs)
  • Grankulla, Annie (Larsmo)
  • Hahn, Lucas (Vörå)
  • Hartman, Andreas (Vasa)
  • Holm, Hugo (Vasa)
  • Holm, Noah (Korsholm)
  • Holm, Simon (Jakobstad)
  • Holmroos, Andreas (Åland)
  • Holmström, Emilia (Hangö)
  • Holtti, Carl (Vasa)
  • Höstman, Oskar (Sverige)
  • Ivars, Max (Kristinestad)
  • Karlsson, Emil (Pedersöre)
  • Karlsson, Nicholas (Jakobstad)
  • Kaslin, Lucas (Jakobstad)
  • Kukkonen, Lauri (Vasa)
  • Kurtén, Benjamin (Vasa)
  • Laitinen, Sebastian (Vasa)
  • Lillrank, Robin (Kronoby)
  • Lindström, Emma (Vasa)
  • Lindén, Valter (Vasa)
  • Lintunen, Kristoffer (Vasa)
  • Löfbacka, Cassandra (Jakobstad)
  • Lönnvik, Jennifer (Vörå)
  • Mattus, Rasmus (Vörå)
  • Melén, Meija (Pargas)
  • Michelsson, Elias (Tammerfors)
  • Nordström, Lovisa (Jakobstad)
  • Nykänen, Kevin (Kronoby)
  • Nyqvist, Mathias (Jakobstad)
  • Pada, Sebastian (Vasa)
  • Rosenback, Torbjörn (Kristinestad)
  • Rönnqvist, Minnéa (Korsholm)
  • Sandén, Mia (Sverige)
  • Simonova, Valeria (Vasa)
  • Smedman, Melinda (Vasa)
  • Snellman, Robin (Korsholm)
  • Stenman, Elin (Vörå)
  • Ström, Victoria (Korsholm)
  • Svenfelt, Simon (Larsmo)
  • Söderbacka, Erik (Nykarleby)
  • Törnqvist, Jenny (Jakobstad)
  • Vikman, Janina (Pedersöre)
  • West, Frida (Vasa)
  • Westersund, Emilia (Jakobstad)
  • Åkerlund, Johannes (Pedersöre)

Yrkeshögskolan Novia, Åbo, Henriksgatan

Hälsovårdare (YH), Åbo, dagstudier (17)

  • Grönholm, Jennifer (Åbo)
  • Heikkilä, Miisa (Kimitoön)
  • Johansson, Jane (Pargas)
  • Lindström, Julia (Pargas)
  • Nyholm, Mikaela (Esbo)
  • Ohinmaa, Ida (Åbo)
  • Ring, Anna (Raseborg)
  • Riski, Julia (Pargas)
  • Rudnäs, Josefine (Nykarleby)
  • Sandell, Pooja (Helsingfors)
  • Skogberg, Caroline (Esbo)
  • Stråka, Alexandra (Nykarleby)
  • Tuononen, Meri (Vasa)
  • Wallin, Juulia (Åbo)
  • Werner, Emilia (Raseborg)
  • Westerlund, Ida (Raseborg)

Sjukskötare (YH), Åbo, dagstudier (36)

  • Ali Salim, Lavan (Lundo)
  • Antson, Rasmus (Åbo)
  • Björklöf, Sandra (Esbo)
  • Byskata, Nea (Kronoby)
  • Castrén, Johan (Åbo)
  • Friberg, Sofie (Kimitoön)
  • Granath, Kiia (Tammerfors)
  • Harinen, Jenny (Ingå)
  • Hongell, Sofi (Borgå)
  • Häggback, Alexander (Malax)
  • Kumpulainen, Elisa (Korsnäs)
  • Kung, Georgina (Jakobstad)
  • Lemström, Janina (Ingå)
  • Lindqvist, Ronja (Raseborg)
  • Lindström, Vanessa (Åbo)
  • Nevala, Anni (Vasa)
  • Nikander, Joni (Åbo)
  • Palani, Yousra (Åbo)
  • Pollari, Kia (Tammerfors)
  • Rautelin, Ronja (Helsingfors)
  • Saavalainen, Milla (Esbo)
  • Sjöblom, Emilia (Kimitoön)
  • Strömberg, Marina (Raseborg)
  • Sundqvist, Matilda (Pargas)
  • Svarfvar, Niki (St Karins)
  • Timgren, Tilda (Pargas)
  • Timlin, Camilla (Tammerfors)
  • Wallin, Natalia (Åbo)
  • Zahid, Paiwand (Åbo)
  • Ziou, Asma (Åbo)

Social- och hälsovård, (högre YH), Åbo, flerform (16)

  • Dufholm, Anita (Raseborg)
  • Grönlund, Jessica (Raseborg)
  • Hajrizi, Pranvera (Esbo)
  • Ingves, Janica (Mariehamn)
  • Jahnsson, Carola (Pargas)
  • Jansson, Kristiina (Åbo)
  • Johansson, Matilda (Raseborg)
  • Kinnunen, Malin (Pargas)
  • Lövdahl, Pernilla (Malax)
  • Merilä, Ida (St Karins)
  • Rautanen, Camilla (Pargas)
  • Savén, Marit (Sibbo)
  • Törnell, Iina (Mariehamn)
  • Westerholm, Fanny (Åbo)

Socionom (YH), e-socionom, Åbo, flerform (22)

  • Ahlbom, Kim (Grankulla)
  • Bergman, Emilia (Raseborg)
  • Brunila, Marcus (Finström)
  • Bäckman, Linda (Åbo)
  • Dahlström, Fanny (Hangö)
  • Engman, Jannica (Korsholm)
  • Enqvist, Guy (Sibbo)
  • Granqvist, Lena (Sibbo)
  • Holmström, Jens (Helsingfors)
  • Häggqvist, Malin (Borgå)
  • Isaksson, Josefin (Kimitoön)
  • Marjanen, Nea (Kyrkslätt)
  • Mutai, Ingrid (Vasa)
  • Ordèn, Alexandra (Jomala)
  • Sarin, Jannike (Karleby)
  • Snellman, Anita (Pedersöre)
  • Strandberg, Jenny (Närpes)
  • Österberg, Maria (Närpes)

Socionom (YH), Åbo, dagstudier (52)

  • Bergese, Jasmin (Pargas)
  • Berglund, Madeleine (Raseborg)
  • Biskop, Oliver (Karleby)
  • Blomqvist, Ronja (Lovisa)
  • Carlsson, Susanne (Mariehamn)
  • Dahlqvist, Ruska (Raseborg)
  • Forsblom, Johanna (Åbo)
  • Forsman, Alexander (Pedersöre)
  • Grunér, Thomas (Saltvik)
  • Grönqvist, Jannike (Raseborg)
  • Haglund, Eveliina (Vasa)
  • Hellsten, Aida (Helsingfors)
  • Hellström, Louise (Pargas)
  • Henriksson, Sara (Pargas)
  • Hindersson, Wilma (Raseborg)
  • Huusko, Ann-Christine (Lojo)
  • Högnäs, Denise (Åbo)
  • Ihetu, Promise (Åbo)
  • Jahn, Meta (Pargas)
  • Kaitonen, Moona (Åbo)
  • Karlsson, Maja (Mariehamn)
  • Leandro Aramendia, Julen (Åbo)
  • Lindeqvist, Lucille (Borgå)
  • Lindström, Janina (Vanda)
  • Lintula, Petra (Åbo)
  • Lundström, Sofia (Pargas)
  • Lundén, Jennifer (Pargas)
  • Mann, Matilda (Vasa)
  • Meling, Emilia (Åbo)
  • Mikhaylova, Maria (Tammerfors)
  • Nyberg, Susanna (Hangö)
  • Palomäki, Emma (Åbo)
  • Parpala, Julia (Kyrkslätt)
  • Purontaus, Emilia (Raseborg)
  • Rantasuo, Anna-Leena (Åbo)
  • Rehn, Robert (Åbo)
  • Salomäki, Jenny (Kyrkslätt)
  • Sarin, Cassandra (Karleby)
  • Siren, Maria (Vörå)
  • Sjöblom, Emma (Åbo)
  • Store, Simon (Karleby)
  • Westerdahl, Emma (Raseborg)
  • Westerlund, Wilma (Raseborg)
  • Wikström, Nia (Raseborg)
  • Wrede, Vilma (Esbo)
  • Wärnhjelm, Edith (Åbo)

Socionom (YH), Åbo, flerform (35)

  • Andersson, Joacim (Mariehamn)
  • Blomqvist, Melissa (Pargas)
  • Eriksson, Linda (Åland)
  • Fadeicheva-Noon, Anna (Åbo)
  • Handroos, Anna (Sibbo)
  • Hautala, Minna (Nådendal)
  • Holmström, Sabina (Kimitoön)
  • Huldin, Emma (Raseborg)
  • Häggström, Wilma (Raseborg)
  • Karjanlahti, Marina (Raseborg)
  • Karlsson, Marika (Åland)
  • Kaski, Jaana (Åland)
  • Lindqvist, Maria (Lovisa)
  • Lindqvist, Ida (Åland)
  • Lindstedt, Ida (Raseborg)
  • Lindström, Jonna (Raseborg)
  • Markkula, Agneta (Pargas)
  • Olsoni, Jon (Åbo)
  • Pada, Johanna (Närpes)
  • Raitio, Heidi (Pargas)
  • Reinholm, Emma (Åbo)
  • Sjöblom, rebecca (Borgå)
  • Strandback, Jonna (Hangö)
  • Strengell, Karin (Borgå)
  • Strömborg, Amanda (Raseborg)
  • Tuomikoski, Susanna (Vichtis)
  • Tuominen, Alexandra (Pargas)
  • Volanen, Evelina (Raseborg)

Tradenom (YH), företagsekonomi, Åbo, dagstudier (87)

  • Ahlbäck, Amanda (Åbo)
  • Airola, Jonathan (Åbo)
  • Andersson, Elin (Raseborg)
  • Anttila, Rasmus (Grankulla)
  • Ben Othman, Nizar (Åbo)
  • Bergström, Victor (Vanda)
  • Blomquist, Lukas (Åbo)
  • Bonn, Amanda (Pargas)
  • Brandt, Sigrid (Sverige)
  • Carlsson, Daniel (Borgå)
  • Ekholm, Camilla (Karleby)
  • Eriksson, Benjamin (Åbo)
  • Eriksson, Joel (Pargas)
  • Eriksson, Josephine (Mariehamn)
  • Eriksson, Kenneth (Åbo)
  • Eriksson, Sofia (Pargas)
  • Eskola, Lukas (Esbo)
  • Franzell, Louise (Mariehamn)
  • Fröjdö, Erik (Kronoby)
  • Gullans, Rebecka (Närpes)
  • Gustafsson, Renata (Åbo)
  • Hagelberg, Jasmine (Kimitoön)
  • Hallbäck, Marek (Helsingfors)
  • Hallgren, Felicia (Raseborg)
  • Hansson, Linus (Lojo)
  • Hede, Kevin (Borgå)
  • Helle, Oscar (Raseborg)
  • Holmberg, Axel (Borgå)
  • Holmström, Mezmur (Jakobstad)
  • Hyvärinen, Rikard (Esbo)
  • Hägg, Joanna (Helsingfors)
  • Håkans, Sanna (Korsholm)
  • Jahnsson, Sebastian (Esbo)
  • Jansén, Filip (Pargas)
  • Johansson, Konsta (Kyrkslätt)
  • Johansson, Ninni (Åbo)
  • Kaarnimo, Andreas (Åbo)
  • Kemetter, Olivia (Mariehamn)
  • Kerwien, Mathias (Lemland)
  • Keränen, Amanda (Raseborg)
  • Kolster, Marissa (Esbo)
  • Koskinen, Tilda (Tammerfors)
  • Kouvonen, Milo (Helsingfors)
  • Kronholm, Alexander (Borgå)
  • Kronqvist, Joanna (Jakobstad)
  • Lindberg, Emil (Grankulla)
  • Lundström, Heidi (Pargas)
  • Luoma, Marc (Mariehamn)
  • Malmström, Wilhelm (Åbo)
  • Mattsson, Niko (Karleby)
  • Mäkinen, Elias (Ingå)
  • Nordlund, Mikaela (Hangö)
  • Nyberg, Nicole (Raseborg)
  • Nykänen, Lise-Lott (Åbo)
  • Nylander, Oliver (Borgå)
  • Paatero, Rasmus (Åbo)
  • Palomäki, Ida (Hangö)
  • Pettersson, Rasmus (Pargas)
  • Rautiainen, Johanna (Borgå)
  • Riiheläinen, Vincent (Borgå)
  • Roos, Walter (Esbo)
  • Ryssnäs, Axel (Sverige)
  • Saarela, Robin (Grankulla)
  • Salminen, Emil (Reso)
  • Sandler, Robin (Jakobstad)
  • Seger, Eelin (Raseborg)
  • Siimes, Oliwer (Åbo)
  • Snellman, Joel (Karleby)
  • Sundström, Annemo (Åbo)
  • Suorsa, Tyko (Esbo)
  • Svärd, Edward (Raseborg)
  • Svärd, Susa (Åbo)
  • Timonen, Alexandra (Hangö)
  • Toivo, Sebastian (Borgå)
  • Torenius, Tähti-Tuulia (Vanda)
  • Viilo, Lasse (Tammerfors)
  • Wahlgren, Alicia (Närpes)
  • Weckström, Jannica (Borgå)
  • Westerholm, Max (Grankulla)
  • Wiik, Elias (Grankulla)
  • Wikström, Alex (Kyrkslätt)
  • Wistbacka, Markus (Åbo)
  • Åberg, Adam (Pargas)
  • Åberg, Pernilla (Esbo)
  • Öling, Patrik (Korsholm)
  • Österlund, Janina (Raseborg)

Yrkeshögskolan Novia, Åbo, Hertig Johans parkgata

Sjökapten (YH), dagstudier (20)

  • Fagerlund, Oliwer (Åbo)
  • Grönroos, Oskar (Sjundeå)
  • Honkola, Thomas (St Karins)
  • Jaranne, Erika (St Karins)
  • Jensen, Vanessa (Grankulla)
  • Koskinen, Patrik (Vasa)
  • Lehtinen, Viljam (Helsingfors)
  • Lundström, Theo (Raseborg)
  • Lundén, Joakim (Esbo)
  • Nygård, Tim (Jomala)
  • Paalassalo, Oskari (Åbo)
  • Peltomäki, Samu (Vasa)
  • Penttilä, Alex (Borgå)
  • Päiviö, Ted (Lovisa)
  • Slotte, Oscar (Sjundeå)
  • Suoniemi, Roni (Åbo)
  • Taskinen, Anton (Lojo)
  • von Frenckell, Filip (Åland)
  • Åkerstedt, Benjamin (Borgå)

Sjökapten (YH), flerform (12)

  • Blomqvist, Jörgen (Pargas)
  • Boman, André Christian (Åland)
  • Holmström, Robin (Åbo)
  • Kannelhovi, Simon (Korsholm)
  • Kantele, Oliver (Lovisa)
  • Keränen, Antti (Hyrynsalmi)
  • Laakso, Satu (Helsingfors)
  • Mantsinen, Joona (Liperi)
  • Rautarinta, Eemeli (Reso)
  • Sviberg, Edvin (Mariehamn)
  • Talvia, Disa (Pargas)